LD-millioner forgylder eksdirektør
Daværende LD-direktør Jeppe Christiansen brolagde sin karrierevej med guldbarrer, da han i 2008 forlod Lønmodtagernes Dyrtidsfond for at blive direktør i et LD-ejet fondsmæglerselskab, som han selv fik aktier i.
Selskabet skulle forvalte LD's milliardformue på vegne af de 870.000 lønmodtagere. Siden er LD købt helt ud af firmaet, og med Jeppe Christiansen i spidsen scorer det nu trecifrede millionbonusser på forretninger med direktørens gamle arbejdsgiver.
Morgenavisen Jyllands-Postens gennemgang af regnskaber viser, at firmaet, Maj Invest (tidligere LD Invest), ved udgangen af 2010 havde fået udbetalt 120 mio. kr. i bonusser ved siden af de almindelige honorarer, og at der er udsigt til yderligere 265 mio. kr.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
Med din prøveperiode får du:
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementRelaterede artikler:
LD-direktør blåstempler bonusordning
For abonnenter
Lønmodtagernes dyre kapitalfond
For abonnenter