En del af Watch Medier

FinansWatchfredag27. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Bank
  • Forsikring
  • Pension
  • Realkredit
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Bank
  • Forsikring
  • Pension
  • Realkredit
  • Fintech
  • Regulering
  • Karriere
  • Kapitalforvaltning
  • Klummer
  • Redaktøren anbefaler
  • FW Insight
16.11.2011kl. 09.44

Himmerland-formand: Tror ikke nogen bliver dømt her

Bestyrelsesformanden fra Sparekassen Himmerland siger, at banken med fyringen af direktøren og suspensionen af to medarbejdere forsøger at isolere det, som kan påvirke bankens omdømme. (Opdateret 11.58)
af KASPER KRONENBERG

Bestyrelsesformand i Sparekassen Himmerland, Finn Hovalt Mathiassen, siger til FinansWatch at han ikke har fået nogle oplysninger her de sidste to dage, som gør, at han har grund til at tro, at nogle med tilknytning til banken bliver dømt i en eventuel straffesag.

”Det er begrænset, hvor meget jeg kan gå ind i sagens substans. Siden henvendelsen fra politiet har vi måske haft to døgn, og vi har brugt alle timerne i de to døgn til at sætte os så godt ind i det, som vi kan. Og på den baggrund så tror jeg ikke, der er nogen, der bliver dømt,” siger bestyrelsesformanden til FinansWatch.

Sagen er, at banken i en meddelelse til fondsbørsen her til morgen har oplyst om, at to medarbejdere er suspenderet fra deres arbejde på ubestemt tid og bankens mangeårige direktør Svend Jørgensen har fratrådt sit job, fordi en verserende politisag ikke er forenelig med et job som direktør i en sparekasse.

Vældig stort hensyn

Bad Svend Jørgensen selv om at stoppe? Og bad I ham eventuelt om at blive, eller var I enige i hans beslutning?

”Fakta er, at han har bedt om at fratræde grundet hans vældig store hensyn til sparekassen. Vi mener det er en fornuftig beslutning,” siger Finn Hovalt Mathiassen.

Hvorfor er det en god beslutning?

”Når der er en sigtelse, og det er jo ikke en dom, vi taler om, det er bare en mistanke, så vil det altid påvirke et pengeinstitut på omdømmet. Og vi er nødt til at sørge for, at det, der påvirker omdømmet, det bliver isoleret. I de her tilfælde så er det 3 personer. Svend Jørgensen har selv draget konklusionen og vi har så suspenderet de to andre. Det er det hensyn, vi skal tage til denne her virksomhed, som i bund og grund er en prægtig virksomhed,” siger han og kalder det bundhamrende ærgerligt, at banken bliver suget ind sagen.

Må ikke drukne i hensyn til enkeltpersoner

”Vi mener selv, at vi er et af landets stærkeste pengeinstitutter, det ved vi fra vores tal, at vi er virkelig solide. Vi har en meget høj solvens, altså en stor friværdi i forhold til det individuelle solvensbehov, det er det, som vi skal beskytte her. Sparekassen Himmerland er den samme virksomhed, som den var i går, som den er i dag og som den er også om ti år. Og det faktum, at vi har at gøre med en solid og god virksomhed, skal ikke drukne i hensynet til enkeltpersoner”.

I skriver i meddelelsen til fondsbørsen, at I afviser anklagerne om, at banken har foretaget kursmanipulation og skriver, at I blot foretog købene af aktier i de andre banker af strategiske og forretningsmæssige årsager? Vil du ikke uddybe det?

”Jo, gerne. Du skal forstå situationen, at vi er tilbage før EBH´s kollaps. På det tidspunkt havde vi en nabo, der så vældig smuk ud, og skal man sige det på en munter måde, så var vi lidt forelskede i hinanden. Der var en god grund til også at eje aktier i den nabo, og det samme kan man sige om Vestjysk Bank. Derfor er det naturligt, at man havde de aktier. Nu skal jeg ikke sige, hvad der kunne være endt med, men det var sådan situationen var, at der var en tiltrækning. At det det så gik anderledes, det er noget andet, men rent faktisk er det endt med, at vi har købt Fjerritslev-afdelingen, så det synes jeg er et bevis for, at vi synes, det var attraktivt. Og den afdeling er en vigtig del af vores bank i dag”.

Vestjysk Bank understreger overfor FinansWatch, at man intet kendskab har til sagen, og at man i øvrigt slet ikke er nævnt i Finanstilsynets materiale om sagen.

Ikke udtale mig om

Men Bagmandspolitiet rejser vel ikke en sigtelse mod jer som bank, blot fordi I ejer aktierne. Det er vel mere de handelsmønstre, der ligger bag, samt de kurser og tidspunkter der er handlet på?

”Nej, det er rigtigt, men vi kan ikke gå ind i detaljerne i sagen. Det må jeg ikke udtale mig om, men der har været en efterforskning, som er offentlig kendt omkring EBH, og den har så stukket en ubehagelig udløber ud til os. Det har gjort at politiet har sigtet de personer og også vores selskab. I skal selvfølgelig spille jeres kort som medier og spørge om de her ting, men vi har ingenting at skjule. Vi medvirker til, at alt kommer frem i den her sag, og vi er  blevet bedt om at udlevere nogle oplysninger, og de er så ved at blive lavet, som politiet godt vil have det. Men det er en dybt dybt ulykkelig sag, synes vi”.

Hvor længe har I kendt til, at den her sag også involverede jeres direktør og flere af jeres medarbejdere?

”Det her er helt nyt, kan man sige. Det har selvfølgelig haft et forløb, men for mit vedkommende startede sagen mandag morgen. Det har været to intensive døgn, hvor vi skulle finde ud af, hvad skulle der gøres. Det har vi brugt de 48 timer på, og det sidste faldt på plads i går”.

Svend kender reglerne

Du siger, det sidste faldt på plads i går, var det fordi at I til at starte med ikke mente, at Svend Jørgensen skulle stoppe i banken?

”Nej, det har ikke noget med det at gøre. Det stod klart ret tidligt, for det er jo sådan, dat er regler man skal opfylde, hvis man skal være direktør  for et pengeinstitut. Og dem kender Svend også, så den konsekvens blev taget på et tidligt tidspunkt”.

Har tilsynet krævet hans afgang?

”Nej, som jeg har fortalt det, så har han selv taget konsekvensen”.

Burde I have handlet anderledes som bestyrelse? Har du fået oplysninger de seneste døgn, hvor du tænker, at her burde I have været meget mere opmærksomme?

”Vi kigger på det, vi kigger på alt, hvad der er relevant i forhold til den her sag. Og afdækker det et svagt punkt i vores bestyrelsesarbejde, så tager vi hånd om det. I forhold til det konkrete indhold, som jeg er blevet forelagt de seneste døgn, så er der ikke noget, der peger tilbage i tiden, vel vidende at det her i princippet er en gammel sag, det foregik i 2008 og nu skriver vi 2011. Bestyrelsen synes det her er virkelig negativt for os, men vi kigger på det, vi gør det, vi kan selv, så vi forvisser os om, at det ikke kan ske igen. Og vi hjælper den politimæssige efterforskning,” siger bestyrelsesformanden.

Isolerer de tre

Hvad gør I konkret i forhold til kunderne, som vel bliver skræmte af sådan en sag?

”God information er nøgleordet her. Vi har brugt tid på at strikke noget informationsmateriale sammen. Kunderne kan vi nå via pressen, så er der vores hjemmeside, som i princippet rammer alle vores interessenter, bla. vores aktionærer. Vi har mailadresser på de fleste aktionærer, så der kan vi også gøre noget. Og medarbejderne skal selvfølgelig vide, hvad der foregår. Det vigtige for os er, at det her skal på ingen måde ændre ved, at Sparekassen er en solid virksomhed. Vi gør det vi kan for at informere det budskab ud. Man skal bide mærke i at det her er en gammel sag”.

Har medarbejderne sagt farvel til Svend Jørgensen i banken, eller har han pakket sine ting sammen?

”Nej, de kommer ikke til at møde ham eller de to medarbejdere, der er suspenderet. De tre er ikke længere i sparekassen,” siger bestyrelsesformand Finn Hovalt Mathiassen til FinansWatch.

Nødgaard: Uforeneligt med at være direktør

Tilsynet: Sådan fuskede bankerne

Sigtelse sender Himmerland-direktør på porten 

Relaterede artikler:

  • Tilsynet: Sådan manipulerede bankerne

  • Foto: GRAVERSEN ANITA

    Sigtelse sender Himmerland-direktør på porten

  • Foto: STROYER TORBEN

    Nødgaard: Uforeneligt med at være direktør

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Poul Pedersen (tv.) har været bestyrelsesformand i Sparekassen Balling siden 2008. Han frygter, at krav og administrative byrder kan ende med at vokse sparekassen over hovedet. | Foto: Dorthe Bach
FinansWatch

Sparekasser nægter at strække våben i kampen for selvstændighed efter ny fusion

Selvstændighed står højt på dagsordenen i en række små sparekasser, efter Fanø Sparekasse kastede håndklædet i ringen. Investor ser dem forsvinde én for én, mens formænd ser anderledes på fremtiden.
  • Åben fusionsinvitation rumsterer i lokale sparekasser
  • Læs alle artikler om de små bankers kamp for selvstændighed

For abonnenter

Foto: Jens Dresling
FinansWatch

Købstædernes Forsikring udvider aftale med Falck og siger farvel til forsikringsejet partner

For abonnenter

Afstemningen om de nye Basel-krav for finanssektoren er suverænt den mest omfattende, Erik Poulsen (V) har været med til. Her står han med en samling af de mange ændringsforslag. | Foto: Johan Thostrup
FinansWatch

Sparekasse-formand trækker stikket for at hellige sig plads i Europa-Parlamentet

For abonnenter

Foto: Banknordik / PR
BankNordik

Banknordik præciserer 2022-forventninger

Lønstigninger til finansansatte kan betyde, at bankers priser stiger, siger Gert Jonassen, ordførende direktør i Arbejdernes Landsbank. | Foto: Arbejdernes Landsbank/pr
FinansWatch

Gert Jonassen: Lønstigninger kan få banker til at stramme gebyrskruen yderligere

For abonnenter

Foto: PR/Fynske Bank
Finansnyt

Fynske Bank præciserer og offentliggør forventninger for 2023

For abonnenter

Læs også

Alm. Brand skiftede navn til Alm. Brand Group efter købet af Codan Danmark.. | Foto: Pr
Forsikring

Vestre Landsret ophæver navneforbud i insidersag

Det er ikke længere forbudt at omtale de tiltalte i sagen om læk af oplysninger om Alm. Brands køb af Codan. Vestre Landsret har omgjort byrettens kendelse.

For abonnenter

Berit Behring stopper til sommer i Danske Bank. | Foto: Pr/danske Bank
FinansWatch

Afgående Danske Bank-direktør glæder sig til familietid, gåture med sin hund og bestyrelseskarriere

Efter 16 år i Danske Bank forlader direktionsmedlem banken til sommer. 

For abonnenter

Nykredit har nye chefer på plads på it-området. | Foto: Jens Dresling
FinansWatch

Nykredit splitter ledig direktørrolle i to

I fjor mistede Nykredit sin IT-direktør til schweizisk storbank. Nu har koncernen fundet afløseren - eller afløserne.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Sparekasser nægter at strække våben i kampen for selvstændighed efter ny fusion – 08.00
  • Tryg-topchef vil i højere grad forsikre mennesker end ting – 07.53
  • Gert Jonassen: Lønstigninger kan få banker til at stramme gebyrskruen yderligere – 07.19
  • Storbanker ser lysere på fremtiden for europæisk økonomi – 07.01
  • Visa stiger let efter kvartalstal – 06.40
  • Banknordik præciserer 2022-forventninger – 26. jan.
  • Markant flere PFA-kunder fik stress i 2022 – 26. jan.
  • Købstædernes Forsikring udvider aftale med Falck og siger farvel til forsikringsejet partner – 26. jan.
  • Fynske Bank præciserer og offentliggør forventninger for 2023 – 26. jan.
  • Abdicerende Nationalbankdirektør med klar besked til markedet: Store renteløft vil fortsætte – 26. jan.
  • Svenske boligpriser fortsætter med at rasle ned – 26. jan.
  • Sparekasse-formand trækker stikket for at hellige sig plads i Europa-Parlamentet – 26. jan.
  • Tryg-chef er sikker på realisering af omkostningsmål – 26. jan.
  • Totalbanken får ny forretningsdirektør – 26. jan.
  • Nykredit splitter ledig direktørrolle i to – 26. jan.
Flere nyheder

Job

  • Andelskassen søger landbrugsrådgiver til bankens landbrugscenter

  • Erhvervsrådgiver til Sparekassen Kronjylland

  • Privatkunderådgiver Spar Nord Køge Bugt – Hele byens bank

  • Chef for Koncernregnskab i Sampension

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Leder til Team Business Analysis

  • Kunderådgiver – Lokal Erhverv til Sydbank Bornholm

  • Pensionsrådgiver til udbetalingsgruppen i Sundhed- og Skadesafdelingen

  • AML Officer til AML - Rapportering og dokumentation

  • Porteføljemanager til danske ejendomme i PenSam

  • Kunderådgiver til Østerbro

  • Privatrådgiver til Svendborg

  • Intern Revisor til Arbejdernes Landsbank

  • Kreditcontroller

  • Seniorerhvervsrådgiver til Sønderjylland

  • Er du vores nye erhvervsgeneralist og kommende erhvervsproduktchef?

  • Økonomimedarbejder

  • Erhvervspartnere med ambitioner til Sparekassen Sjælland-Fyn

  • Supporter til Forretningssupport Glostrup – Erhverv

  • Seniorerhvervsrådgiver til Sydbank Landbrug i Slagelse

Se flere jobs

Watch Job

  • People and Operations Partner

  • Scrum Master with a practical approach

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

Se flere jobs

Job

  • Andelskassen søger landbrugsrådgiver til bankens landbrugscenter

  • Erhvervsrådgiver til Sparekassen Kronjylland

  • Privatkunderådgiver Spar Nord Køge Bugt – Hele byens bank

  • Chef for Koncernregnskab i Sampension

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Leder til Team Business Analysis

  • Kunderådgiver – Lokal Erhverv til Sydbank Bornholm

  • Pensionsrådgiver til udbetalingsgruppen i Sundhed- og Skadesafdelingen

  • AML Officer til AML - Rapportering og dokumentation

  • Porteføljemanager til danske ejendomme i PenSam

  • Kunderådgiver til Østerbro

  • Privatrådgiver til Svendborg

  • Intern Revisor til Arbejdernes Landsbank

  • Kreditcontroller

  • Seniorerhvervsrådgiver til Sønderjylland

  • Er du vores nye erhvervsgeneralist og kommende erhvervsproduktchef?

  • Økonomimedarbejder

  • Erhvervspartnere med ambitioner til Sparekassen Sjælland-Fyn

  • Supporter til Forretningssupport Glostrup – Erhverv

  • Seniorerhvervsrådgiver til Sydbank Landbrug i Slagelse

Se flere jobs

Kolofon

FinansWatch
Søg

Sektioner

  • Bank
  • Forsikring
  • Pension
  • Realkredit
  • Fintech
  • Regulering
  • Karriere
  • Kapitalforvaltning
  • Klummer
  • Redaktøren anbefaler
  • FW Insight
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Mette Mandrup

mm@finanswatch.dk

Tlf.: +45 3330 8383

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7449

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7449

Job

Abonnement

Prøv FinansWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

finanswatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7449

Læs mere om abonnement her

Adresse

FinansWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8383

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © FinansWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
FinansWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge