Regnskab: Salling Bank nedjusterer
Salling Bank nedjusterer sine forventninger til hele 2011. Det fremgår af regnskabet for første halvår. Banken venter nu et resultat før skat på 2-5 mio. kr. mod tidligere 6-10 mio. kr.
- Reduktionen skyldes højere engangsudgifter til bankkonkurser, kursreguleringer og etablering af vores nye filial i Nykøbing Mors, oplyser Salling Bank.
Salling Bank kom i de landsdækkende medier, da banken åbnede en filial i Nykøbing Mors, den mandag morgen, hvor Fjordbank Mors ikke længere var at regne som et selvstændigt pengeinstitut.
Dyre bankkrak
Første halvår endte med et underskud på 4,2 mio. kr. før skat og nettoresultatet var et underskud på 3,4 mio. kr. I første halvår af 2010 var der overskud på de poster på henholdsvis 6,3 og 4,7 mio. kr.
Særligt dyrt for Salling Bank var posten for kursreguleringer, der gav et underskud på 1 mio. kr. I samme periode sidste år var der et overskud på 5,0 mio. kr. på kursreguleringer.
Desuden kostede konkurserne i Amagerbanken og Fjordbank Mors 6,3 mio. kr. for Salling Bank, hvoraf de 2,0 mio. kr. var uventede.
Solvensen i den lille bank er fortsat stærk, og steg en anelse til 16,0 pct. ved udgangen af halvåret mod 15,9 pct. året før.
Salling-direktør har det fint med filialfuser
Relaterede artikler:
"Vi slår ikke mange skæverter"
For abonnenter