Skal Kruse finde tryllestaven frem igen?

Slutspillet om Amagerbanken er i fuld gang med deadline for bud mandag morgen. Fire banker vurderes at være tilbage, men det peger i retning af en opsplitning af banken, medmindre Nordea rykker fra til sidst.
Foto: Uffe Frandsen
Foto: Uffe Frandsen

Måneders hemmelighedskræmmeri, poker-spil og kryptiske udmeldinger nærmer sig sin afslutning. Om fem døgn sidder Henning Kruse Petersen, Steen Hove og Henrik Bjerre Nielsen med formodentlig fire kuverter foran sig, hvor fire nordiske banker tilkendegiver, hvad de vil betale for at overtage Amagerbankens 70.000 privatkunder, 10.000 erhvervskunder og en samlet balance på 6 mia. kr.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også