Afsenderen af budskabet er Michael West Hybholt, der er analytiker hos SmallCap Danmark. Hybholt er tidligere i en europæisk undersøgelse kåret til den bedste midcap-analytiker i Europa.
”Uden stemmeretsbegrænsninger er Vestjysk Bank mig bekendt en af de få banker i Danmark, som er fuldstændig blottet for overtagelse. Hvis ellers udlånsbogen i Vestjysk Bank er i orden, og nedskrivningsbehovet kan holdes nogenlunde i ro i de kommende år, kan det være en god overtagelseskandidat,” siger Michael West Hybholt til Berlingske.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra FinansWatch
Konstitueret Danica-topchef holder delvis fast i de kommercielle tøjler efter udnævnelse af ny direktør
Søren Lockwood, der er konstitueret topchef hos Danica og i flere år har været kommerciel direktør, vil også fremover have en finger med i spillet i pensionsselskabets kommercielle aktiviteter. Nyudnævnt kommerciel direktør vil bl.a. have fokus på kommunikationen af tilbud til Danicas kunder og på ny SUL-bekendtgørelse.