Tre nordiske banker skal finde 20 milliarder
I Danmark faldt Nykredit som eneste bank for det kapitalkrav, EU's græske redningsaktion har udløst. Finanskæmpen skal ud og hente 350 mio. kr.
Vagthund: Nykredit mangler 350 mio
Men ser man lidt mod nord er behovet noget større; Norske DnB Nor mangler således 1,3 mia. euro, mens den svenske storbanker Handelsbanken og Swedbank skal finde henholdsvis 1,1 mia. og 320 mio. euro. Det fremgår af tal fra EBA.
Til sammen skal de tre banker dermed grave over 20 mia. danske kroner frem til kapitalen inden næste sommer.
Det er især den nordiske brug af realkreditobligationer som sikkerhed, der har fået EBA - det fælleseuropæiske finanstilsyn, der har udført beregningerne af bankernes kapital - til at stille hårdere krav til de nordiske banker.
Relaterede artikler:
Vagthund: Nykredit mangler 350 mio
For abonnenter
EBA's overgangsregler bremser Nykredits udbyttebetaling
For abonnenter