En del af Watch Medier

FinansWatchtirsdag3. oktober 2023

  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Bank
  • Forsikring
  • Pension
  • Realkredit
  • Fintech
  • Regulering
  • Karriere
  • Søg
  • Log ind
FinansWatchtirsdag3. oktober 2023
  • Søg
  • Log ind
  • Bank
  • Forsikring
  • Pension
  • Realkredit
  • Fintech
  • Regulering
  • Karriere
  • Kapitalforvaltning
  • Klummer
  • Redaktøren anbefaler
  • FW Insight
Klummer

Anstændige Banker, Tak!

Klumme: Finansrådets kritik af Forbrugerrådets kampagne, Anstændige Banker, Tak, er overfladisk og forholder sig ikke til virkeligheden. Det skriver direktør i Forbrugerrådet Rasmus Kjeldahl i en klumme til FinansWatch.
Foto: BRENDER ILAN
Foto: BRENDER ILAN
AF RASMUS KJELDAHL, direktør for Forbrugerrådet

Forbrugerrådets kampagne for ”Anstændige Banker, Tak! ” har ikke overraskende affødt kritik fra Finansrådet.

Finansrådets kritik er dog en overfladisk afvisning af problemerne, og forholder sig ikke til virkeligheden.

Ifølge Finansrådet er de 10 problemer Forbrugerrådet peger på, løst eller ved at blive løst. Gid det var så vel.

Finansrådet hævder f.eks. at bankerne oplyser ÅOP (årlige omkostninger i procent) på investeringsforeningsbeviser. Det er desværre et stykke fra at være anvendeligt i praksis. Ganske vist kan meget kyndige forbrugere på et eksternt netsted finde ÅOP for investeringsforeninger oplyst ud fra standardforudsætninger om investeringshorisonten. Men det er ikke en oplysning bankerne giver fra sig uden opfordring, og forbrugeren får ikke oplyst prisen i kroner og øre for den konkrete investering. Dermed er der for den enkelte forbruger ikke de nødvendige oplysninger, så der kan træffes et kvalificeret valg af produkter.

Forholder sig ikke til kernen

Forbrugerrådet kræver også, at provision adskilles fra rådgivning. Det skal være kundens behov og ikke provisionen, der bestemmer bankens anbefalinger. Finansrådets forsvarer dette åbenlyse problem, med at provisionen sikrer at alle kunder har mulighed for at modtage rådgivning uden at skulle betale særskilt for det. Det skulle med andre ord blive billigere for kunden, når banken ”tager selv”, frem for at der udskrives en faktura for ”rådgivningen”. Markedets almindelige logik er dog, at konkurrencen kun virker, når priserne kommer frem i lyset. Finansrådet forholder sig for øvrigt ikke til problemets kerne - at bankens provision typisk er større, jo højere risiko investeringen indebærer –for kunden.

Forbrugerrådet ønsker at det finansielle område lægges ind under markedsføringsloven. Finansrådet svarer, at der allerede er anden lovgivning på området i dag. Men problemet er, at tilsynet med banker er fordelt på flere love og instanser, og selv om Finanstilsynet har givet flere banker påtaler de seneste år for ukorrekt markedsføring, er der aldrig givet en bøde, som man ellers kender det fra de øvrige erhverv.

Enig på et punkt

Forbrugerrådet har en række forslag på betalingsområdet, for at fremme konkurrencen om at udføre betalingsservice. Her hævder Finansrådet, at markedet virker, fordi der er alternativer til betalingsservice. Men fakta er, at 95 % af danskerne bruger betalingsservice til deres tilbagevendende regninger. En nylig rapport fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen viste, at Nets har en usædvanlig prisstruktur for deres ydelser og et de facto monopol på betalingsservice. Forbrugerrådet mener, at der skal være bedre konkurrence på området, eller som minimum et loft over Nets – og bankernes – høje priser.

På et enkelt punkt er Forbrugerrådet dog enig med Finansrådet: Hvis virksomhederne altid skal tilbyde en gebyrfri betalingsform, betyder det at udgiften bliver lagt oven i varens pris og at alle kommer til at betale for det. Det er netop pointen – en pris skal omfatte de udgifter, man ikke kan slippe for. Forbrugerne bliver fx heller ikke opkrævet et ’varmegebyr’, fordi banken opvarmer sine bygninger.

Finansrådet kommenterede også vores ønske om, at der skal være konsekvenser for banken, når regler om forbrugerbeskyttelse overtrædes. Her mener man, at det allerede i dag kommer banken til skade, hvis man ikke kan bevise, at der er givet korrekt rådgivning. Det findes der desværre alt for få eksempler på. Tværtimod afvise mange klager, af pengeinstitutankenævnet på grund af manglende bevis. Manglende dokumentation er altså en fordel for banken. Forbrugerrådet mener derfor, at det er banken, der som den stærke part bør kunne dokumentere, at rådgivningen har været i orden.

Utilfredsstillende

Endelig er der Forbrugerrådets ønske om regler for virksomheders genbrug af kortoplysninger. Her fremhæver Finansrådet den omfattende beskyttelse i betalingstjenesteloven. Men når de enkelte virksomheder laver automatisk korttræk, ligger det uden for betalingstjenesteloven, og så er der pludselig ingen regler, og dermed heller ingen sikkerhed for forbrugerne.

Kort sagt: Finansrådet har ikke forholdt sig til de problemer, som vi peger på og vi må fastholde at den nuværende situation er utilfredsstillende. Det er ikke alle Forbrugerrådets ønsker, der kræver ny lovgivning. Man kan komme et stykke ad vejen ved at håndhæve den eksisterende lovgivning på en mere forbrugervenlig måde. Men der er også klart behov for en opstramning af lovgrundlaget hvis vi skal sikre anstændige banker.

Del artikel

Relaterede artikler:

  • Foto: NDAHL TORBEN

    Tilsyn kortlægger toplønninger

    For abonnenter

  • Foto: BRENDER ILAN

    Forbrugerrådet retter skytset tilbage mod bankerne

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Karen Frøsig forlader Sydbank 31. juli næste år og bliver erstattet af Mark Luscombe, der i øjeblikket er landechef for SEB i Danmark. | Foto: Sydbank-pr
Sydbank

Sydbank holder Frøsigs fratrædelsevilkår hemmelige

Karen Frøsig stopper i Sydbank ved udgangen af juli næste år. 
  • Karen Frøsig stopper som adm. direktør for Sydbank i 2024
  • SEB-landechef bliver ny topchef for Sydbank

For abonnenter



Tryg vil i tredje kvartal være ramt af et højere niveau af vejrskader - blandt andet i Norge, hvor der har været heftige regnskyl. | Foto: Annika Byrde / NTB
Finansnyt

Danske Bank forudser vejrskader for over 500 mio. kr. hos Tryg



Nicole Offendal, der er adm. direktør i Finanssektorens Arbejdsgiverforening anerkender, at der er et problem med lige løn i finanssektoren. | Foto: FA / PR
Regulering

Kvinder bliver dårligere betalt for de samme jobs i finanssektoren

For abonnenter


Brian Malmros er adm. direktør for Domus Forsikring. Han var også adm. dirketør for søsterselskabet Frida Forsikring indtil konkursen i august. | Foto: Pr/domus Forsikring
Forsikring

Afgående bestyrelsesmedlemmer bliver på posterne lidt endnu hos forsikringsselskab

For abonnenter


Adm. direktør i Akademikerpension, Jens Munch Holst, har stået i spidsen for en fyringsrunde. | Foto: Pr/akademikerpension
Pension

Stigende omkostninger og høj inflation sender Akademikerpension ud i fyringsrunde

For abonnenter


Foto: AP Photo/Ng Han Guan
FinansWatch

Kinesisk ejendomsgigant kan igen handles efter suspendering


  • Charlotte Skovgaard er én af fire adm. bankdirektører i Danmark. | Foto: Mads Andreas Frost

    Bankdirektør ærgrer sig over Frøsigs afgang: "Vi har brug for flere rollemodeller"

    Charlotte Skovgaard, der er adm. direktør i Merkur Andelskasse er skuffet over den manglende diversitet på topposterne i bankerne.

    For abonnenter


  • Michele Bullock overtog posten som centralbankchef i Australien i september. | Foto: Anu/Reuters/Ritzau Scanpix

    Australsk centralbank holder fast i renteniveau

    Pausen kan dog være midlertidig, fortæller centralbankchef.

    For abonnenter


  • Adm. direktør i Ekspres Bank Annika Olsson. | Foto: Pressebillede

    Ekspres Bank taber momentum på det danske marked

    Ifølge banken skyldes fald i nyudlån nye regler for, hvordan man skal kreditvurdere kunderne. 

    For abonnenter


  • Mark Luscombe, der i dag er landechef i SEB, overtager rollen som topchef i Sydbank, når adm. direktør Karen Frøsig går på pension næste sommer. | Foto: PR / SEB

    Sydbanks kommende ledelsesskifte kan på sigt bane vej for storfusion

    Bankforsker peger på afgående Sydbank-topchef som forhindringen for en fusion tidligere.

  • Der er blandt andet tale om en risikomodel, som banken har fået tilladelse til at anvende. | Foto: Pr / Danske Bank

    Danske Bank får blank påtegning efter tilsynsbesøg

    Som led i Finanstilsynets regelmæssige tilsyn har Danske Bank fået godkendt en række tilladelser til interne modeller, som ligger bag bankens kapitalkrav.

    For abonnenter


  • Anders Hestbech er adm. direktør for Købstædernes Forsikring. | Photo: Pr/købstædernes Forsikring

    Forsikringsdirektør opfordrer til lovgivning mod kontroversiel prisstrategi

    Direktør for Købstædernes Forsikring melder sig ind i debatten om såkaldt price walking.

    For abonnenter


Læs også

Adm. direktør i Akademikerpension, Jens Munch Holst, har stået i spidsen for en fyringsrunde. | Foto: Pr/akademikerpension
Pension

Stigende omkostninger og høj inflation sender Akademikerpension ud i fyringsrunde

Inflation, stigende omkostninger og et greb for at gå stærkt ind i fremtiden er årsagen til, at pensionskassen Akademikerpension har sagt farvel til en række medarbejdere. 

For abonnenter



Mark Luscombe, der i dag er landechef i SEB, overtager rollen som topchef i Sydbank, når adm. direktør Karen Frøsig går på pension næste sommer. | Foto: PR / SEB
Spar Nord Bank

Sydbanks kommende ledelsesskifte kan på sigt bane vej for storfusion

Bankforsker peger på afgående Sydbank-topchef som forhindringen for en fusion tidligere.


Der er blandt andet tale om en risikomodel, som banken har fået tilladelse til at anvende. | Foto: Pr / Danske Bank
Danske Bank

Danske Bank får blank påtegning efter tilsynsbesøg

Som led i Finanstilsynets regelmæssige tilsyn har Danske Bank fået godkendt en række tilladelser til interne modeller, som ligger bag bankens kapitalkrav.

For abonnenter


Mark Luscombe starter 1. april i Sydbank og vil fire måneder efter afløse Karen Frøsig som adm. direktør. | Foto: PR / SEB
Sydbank

Sydbanks nye topchef holder fast i bopæl 300 kilometer fra bankens hovedsæde

Det gav kortvarigt anledning til bekymring hos tillidsmand, at ny topchef ikke flytter bopæl til Aabenraa, men bekymringen er forduftet.

For abonnenter



Anders Hestbech er adm. direktør for Købstædernes Forsikring. | Photo: Pr/købstædernes Forsikring
Forsikring

Forsikringsdirektør opfordrer til lovgivning mod kontroversiel prisstrategi

Direktør for Købstædernes Forsikring melder sig ind i debatten om såkaldt price walking.

For abonnenter



Adm. direktør i Ekspres Bank Annika Olsson. | Foto: Pressebillede
Bank

Ekspres Bank taber momentum på det danske marked

Ifølge banken skyldes fald i nyudlån nye regler for, hvordan man skal kreditvurdere kunderne. 

For abonnenter


Job

  • Kundesupporter

  • Credit risk analyst

  • Automation Developer til Data & Business Enablement (Flensborg og Aabenraa)

  • Kunderådgiver Middelfart

  • Privatrådgiver til Sydbank i Slagelse

  • Investment Manager

  • Financial Controller

  • Nærpension søger kunderådgiver til vores Administration med lyst til at gøre en forskel i en hastig vækstende virksomhed

  • M&A-skatteprofil til Accuras afdeling for Skatter & Afgifter

  • Privatrådgiver til Nørresundby

  • Direktør til lokal erhverv København

  • Regnskabschef

  • Advokat til Fast Ejendom

  • CEO

  • Spar Nord søger kreditkonsulent til erhvervsområdet

  • Lokal erhvervsrådgiver til Lokal Erhverv i Odense

  • Supportrådgiver

  • Business controller

  • Initiativrig udbudskonsulent

  • Pensionsrådgiver til rådgivningscenter

  • Passioneret Scrum Master til Software Development afdelingen i Sydbank

  • Erhvervsrådgiver til Sydbank i Næstved

  • Privatrådgiver til Rådgivning Online i Sydbanks hovedkontor i Aabenraa

  • Senior Associate (Financing)

  • Kunderådgiver til Slagelse

  • Finance Manager

  • Revisor til et bredt felt af interne revisionsopgaver

  • Er du en af vores nye landbrugsrådgivere i Andelskassen?

  • Finansiel analytiker til Risikostyring

  • Senior Investment Director med ansvar for Private Equity

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Danske Bank forudser vejrskader for over 500 mio. kr. hos Tryg –
  • Kvinder bliver dårligere betalt for de samme jobs i finanssektoren –
  • Afgående bestyrelsesmedlemmer bliver på posterne lidt endnu hos forsikringsselskab –
  • Sydbank holder Frøsigs fratrædelsevilkår hemmelige –
  • Kinesisk ejendomsgigant kan igen handles efter suspendering –
  • Bankdirektør ærgrer sig over Frøsigs afgang: "Vi har brug for flere rollemodeller" –
  • Australsk centralbank holder fast i renteniveau –
  • Stigende omkostninger og høj inflation sender Akademikerpension ud i fyringsrunde –
  • Federal Reserve-næstformand: "Vi kan bevæge os forsigtigt fremad" –
  • Fed-medlem vil have flere renteløft –
  • Nordiske banker har sikret olie- og gasselskaber stort milliardbeløb –
  • Nordea kæmper med at lokke ansatte på kontoret –
  • Banker med højeste halvårsoverskud siden finanskrisen –
  • Danica vil komme stress til livs med coaches –
  • Sydbanks kommende ledelsesskifte kan på sigt bane vej for storfusion –
Flere nyheder

Job

  • Kundesupporter

  • Credit risk analyst

  • Automation Developer til Data & Business Enablement (Flensborg og Aabenraa)

  • Kunderådgiver Middelfart

  • Privatrådgiver til Sydbank i Slagelse

  • Investment Manager

  • Financial Controller

  • Nærpension søger kunderådgiver til vores Administration med lyst til at gøre en forskel i en hastig vækstende virksomhed

  • M&A-skatteprofil til Accuras afdeling for Skatter & Afgifter

  • Privatrådgiver til Nørresundby

  • Direktør til lokal erhverv København

  • Regnskabschef

  • Advokat til Fast Ejendom

  • CEO

  • Spar Nord søger kreditkonsulent til erhvervsområdet

  • Lokal erhvervsrådgiver til Lokal Erhverv i Odense

  • Supportrådgiver

  • Business controller

  • Initiativrig udbudskonsulent

  • Pensionsrådgiver til rådgivningscenter

  • Passioneret Scrum Master til Software Development afdelingen i Sydbank

  • Erhvervsrådgiver til Sydbank i Næstved

  • Privatrådgiver til Rådgivning Online i Sydbanks hovedkontor i Aabenraa

  • Senior Associate (Financing)

  • Kunderådgiver til Slagelse

  • Finance Manager

  • Revisor til et bredt felt af interne revisionsopgaver

  • Er du en af vores nye landbrugsrådgivere i Andelskassen?

  • Finansiel analytiker til Risikostyring

  • Senior Investment Director med ansvar for Private Equity

Se flere jobs

Watch Job

  • Controller til fondsafvikling

  • Operational Excellence Director

  • Kontorassistent

  • Executive Assistant til ATP Ejendommes CEO Office

  • Regnskabsassistent

Se flere jobs

Kolofon

FinansWatch
Søg

Sektioner

  • Bank
  • Forsikring
  • Pension
  • Realkredit
  • Fintech
  • Regulering
  • Karriere
  • Kapitalforvaltning
  • Klummer
  • Redaktøren anbefaler
  • FW Insight
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Mette Mandrup

mm@finanswatch.dk

Tlf.: +45 3330 8383

  • Om FinansWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Bannerannoncering

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7449

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7449

Job

Abonnement

Prøv FinansWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

finanswatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7449

Læs mere om abonnement her

Adresse

FinansWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8383

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © FinansWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret