
2021 var et udfordrende år for Domus Forsikring. Selskabet, der udbyder byggeskade- og ejerskifteforsikringer, kom ud af året med et minus på lidt over 24 mio. kr på trods af, at bruttopræmieindtægterne steg til knap 173,7 mio. kr. mod 154,2 mio. kr. i 2020.
”Resultatet er opnået på et højere end planlagt aktivitetsniveau. Ledelsen finder det opnåede resultat for utilfredsstillende,” skriver Domus i årsrapporten.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra FinansWatch
Arbejdsgivere kalder på flere løsninger efter politisk håndsrækning: "Situationen er generelt set helt utrolig presset"
Nok bliver det med nye regler om lavere beløbsgrænse for udenlandsk arbejdskraft lidt lettere for finansvirksomheder at skaffe flere hænder, men ifølge Nicole Offendal, adm. direktør i Finanssektorens Arbejdsgiverforening, er der brug for flere tiltag, hvis ikke den generelle udvikling i sektoren skal bremses. I Finansforbundet køber næstformand ikke helt ind på præmissen.