Moody’s: Dystre udsigter for udstedelser af virksomhedsobligationer i Norden

Kreditvurderingsbureauet Moody’s vurderer, at danske og nordiske virksomheder hellere vil gå til banken end til kapitalmarkederne, når de har brug for penge. Tal viser, at obligationsudstedelsen er faldet siden 2012, og også ventes at falde i år.
A.P. Møller-Mærsk er en af de få danske virksomheder, der udsteder obligationer. | Foto: Maersk Tankers
A.P. Møller-Mærsk er en af de få danske virksomheder, der udsteder obligationer. | Foto: Maersk Tankers

De seneste 15 år har de store banker gang på gang sagt, at de nu vil til for alvor at sætte gang i det nordiske marked for udstedelse af virksomhedsobligationer.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også