FinansWatch

Danske Bank får kritik for forskelsbehandling af erhvervskunder

Storbanken Danske Bank behandler erhvervskunder forskelligt, når det gælder opkrævningen af negative renter, skriver nyhedsmediet Finans.

Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix

Der er forskel på, hvad man som erhvervskunde i Danske Bank får lov at betale i negativ rente, når man placerer indlån i banken, også selvom indlånet er under en vis grænse. Det skriver nyhedsmediet Finans.

Hanne Baumann, indehaver af Baumann CRA Consult, er erhvervskunde hos landets største bank og forklarer til Finans, at hun får lov at betale 0,55 pct. i negativ rente af et indestående på cirka 350.000 kr. Dette til trods for at Danske Bank har en grænse på 1 mio. kr. for, hvornår erhvervskunder skal betale negativ rente.

Læs hele artiklen

Få 14 dages fri adgang.

Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Der skete en fejl. Prøv venligst igen senere

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Mere fra FinansWatch

Minister afviser at sikre ensartet opgørelse af pensionsselskabers grønne investeringer

Både på Christiansborg og i pensionsbranchen er der blevet reageret på FinansWatchs artikler om pensionsselskabernes forskelligartede opgørelsesmetoder af grønne investeringer. Erhvervsminister Simon Kollerup (S) afviser dog at tage affære. Det vækker skarp kritik hos folketingsmedlem. Ministeren må overveje, om han kan se sig selv i øjnene, når han klimapraler, lyder det.

Læs også

Relaterede

Seneste nyt

Finansjob

Se flere jobs

Se flere jobs