Boliger ryger hurtigere af markedet
12 dage blev der skåret af liggetiderne på det danske boligmarked i februar sammenlignet med januar. Det viser nye tal fra Finans Danmark.
”Efter en periode, hvor boliger har stået længere tid til salg, ser vi nu for første gang i over et halvt år, at de bliver taget hurtigere af markedet. Flere handler kan være med til at trække liggetiderne ned. Men det kan også skyldes, at flere sælgere opgiver salget og tager deres bolig af markedet hurtigere, siger viceadministrerende direktør i Finans Danmark, Ane Arnth Jensen.
I gennemsnit stod huse til salg i 181 dage i februar, inden de røg af markedet. Ejerlejligheder var til salg i 146 dage. For begge boligtyper er det 25 dage mindre end for et år siden.
Relaterede artikler:
Fire ud af ti må opgive boligkøb
For abonnenter