Erfaren IR-mand forlader Danske Bank til fordel for stort smykkefirma

Efter over 10 år i Danske Bank forlader erfaren analytiker og investor relations-mand sektoren for at blive chef for IR i det store danske smykkefirma, Pandora.
John Bäckman, fhv. Danske Bank og ny i Pandora, ved formentlig en hel del mere om de finansielle markeder end smykkebranchen. | Foto: Gregers Tycho/ERH
John Bäckman, fhv. Danske Bank og ny i Pandora, ved formentlig en hel del mere om de finansielle markeder end smykkebranchen. | Foto: Gregers Tycho/ERH

John Bäckman har de seneste 6 år arbejdet med investor relations i Danske Bank. Men nu er det slut. Han har nemlig takket ja til et job som Head of Investor Relations, Treasury og Tax i smykkefirmaet, Pandora. Det oplyser han på Linkedin.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også