
En virksomhed, som har lånt penge igennem Flex Funding, er af udlånsplatformen under mistanke for at have begået svig efter at være gået konkurs. Det skriver Børsen.
"Det tyder på, at lånet, som er på 500.000 kr., blev formidlet på baggrund af svigagtige informationer fra virksomheden," lyder det i Flex Fundings årsregnskab.
Adm. direktør Henrik Vad kan ikke udtale sig om kundeforhold, men fortæller, at Flex Funding jagter pengene på vegne af investorerne.
"Til en start har vi valgt at betale omkostningerne ved at inddrive kravene, fordi vi er ved at opbygge en kredithistorik, som vi skal vise overfor omverdenen, at vi naturligvis har styr på kreditvurderingen. Hermed kan vi bl.a. tiltrække institutionelle investorer," siger han til Børsen.
Fintechvirksomheder: Vi risikerer, at innovationen forsvinder ud af landet
Mere fra FinansWatch
"Floskelsnak" og "bankbashing": Blå partier langer ud efter minister i kølvandet på konkurrencerapport
Erhvervsminister Simon Kollerup (S) kalder ny rapport om konkurrencesituationen på bankmarkedet for ”alarmerende læsning”. Det kalder på yderligere uddybning, hvis ikke det skal falde i kategorien bankbashing, mener Venstre og Nye Borgerlige, der læser rapporten noget anderledes end regeringen og et af dens støttepartier.