Tysk centralbankchef ønsker flere renteforhøjelser fra ECB

Chefen for den tyske centralbank, Joachim Nagel, er fortaler for flere renteforhøjelser fra Den Europæiske Centralbank, ECB.
Det slår han fast under en tale i Edinburgh fredag, skriver Bloomberg News.
”Hvis inflationen udvikler sig som ventet, så skal det i mine øjne ikke markere en ende på rækken af rentestigninger,” lyder det fra Nagel.
Han understreger desuden, at det er vigtigt ikke at gå over til at sænke renten for tidligt.
Meldingerne kommer bare otte dage efter den seneste renteforhøjelse fra Den Europæiske Centralbank, der i torsdags løftede den toneangivende indlånsrente med 50 basispoint til 3,00 pct.
Det skete på trods af uro om bankerne.
Turbulensen i sektoren er siden aftaget en smule, og centralbanken har stadig mere arbejde at gøre i forhold til at sikre prisstabilitet, mener Nagel.
”Vi har endnu ikke vundet kampen mod inflation,” siger Bundesbank-direktøren, der også sidder med i ECB’s renteudvalg.