Credit Suisses aktiesalg rygtes tæt på fuldtegnet
Credit Suisses kapitalforhøjelse på op mod 4 mia. dollar ser ud til at blive en succes, rapporterer Bloomberg News med henvisning til anonyme kilder i de banker, der står for håndteringen af aktiesalget.
Bankerne venter ifølge Bloomberg, at mere end 90 pct. af de udbudte aktier til eksisterende investorer, med en nedsat pris på 2,52 schweizerfranc, vil blive tegnet.
Den resterende del ventes desuden at være så lille, at den kan tegnes af større investorer, der har vist interesse for at købe af nogle af de overskydende aktier fra emissionen.
Dermed ventes bankerne, der arrangerer udbuddet, ikke at sidde tilbage med væsentlige aktieposter på deres bøger, når tegningen er gennemført.
Credit Suisse falder torsdag 1 pct. til 2,82 schweizerfranc efter store fald de seneste godt tre uger på lige over 30 pct.
Tidligere på ugen kom det frem, at Saudi-Arabiens kronprins, Mohammed Bin Salman, overvejede at købe Credit Suisse-aktier for omtrent 500 mio. dollar i forbindelse med emissionen.
Credit Suisse vil lokke velhavere tilbage med bedre renteforhold