En del af Watch Medier

FinansWatchfredag3. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Bank
  • Forsikring
  • Pension
  • Realkredit
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Bank
  • Forsikring
  • Pension
  • Realkredit
  • Fintech
  • Regulering
  • Karriere
  • Kapitalforvaltning
  • Klummer
  • Redaktøren anbefaler
  • FW Insight
01.12.2022kl. 11.08

Finanstilsynet: Forårets flash crash i C25 skyldtes menneskelig fejl

En analyse af det såkaldte flash crash, der ramte både danske og europæiske markeder i foråret, viser, at det var en menneskelig fejl, der sendte C25-indekset i dørken.
Foto: BRENDAN MCDERMID/REUTERS / X90143
af marketwire

Det var en fejlindtastning hos en handler, der den 2. maj i år på få minutter sendte det danske C25-indeks i dørken med et fald på 6,5 pct.

Det konkluderer Finanstilsynet i en analyse af det såkaldte flash crash, der ramte både danske og europæiske markeder i foråret.

”Kursfaldene skyldtes ikke markedsnyheder eller ændringer i efterspørgslen på aktiemarkederne, men en salgsordre afgivet til markederne ved en operationel fejl,” skriver Finanstilsynet.

Ifølge den finansielle vagthund er forårets flash crash det første af sin slags i Danmark og skyldtes, at en handler ved en fejl havde indtastet ordren med forkerte ordreparametre - derfor blev salgsordren markant højere end tiltænkt.

Faldet skete mellem cirka kl. 9:57 og kl 10:00, før handlerne på eget initiativ annullerede ordren efter cirka 10 minutter. Derefter steg markedet til igen niveauet før ordren.

Menneskelig fejl

Salgsordren blev udført via en algoritme, der skulle opdele ordren i en række mindre salg i løbet af handelsdagen for at minimere kurspåvirkningen. Men på grund af handlerens tastefejl gik algoritmen salgsamok for at kunne udføre det utilsigtede store salg inden handelsdagens udløb.

”Algoritmen, der håndterede salgsordren, var ikke fejlprogrammeret. Den udførte dermed blot den ordre, som et menneske ved en fejl havde afgivet. Selvom algoritmens opgave var at minimere kurspåvirkning, var den initiale salgsordre så stor, at selv delordrerne kunne forårsage et flash crash,” skriver Finanstilsynet.

Ifølge analysen havde børsmedlemmet bag handlerne en række kontroller, der skulle blokkere for handler med en værdi højere end en bestemt grænse. Men den automatiske kontrol formåede dog kun at stoppe salgsordrene i enkelte af de handlede aktier.

Salgsordrer i de øvrige aktier blev ikke blokeret, da grænserne var højere end den salgsværdi, algoritmen havde udregnet for disse aktier.

”Den udløsende faktor for flash crashet var altså en menneskelig tastefejl og den omstændighed, at førhandelskontrollerne i høj grad ikke blev udløst,” konkluderer Finanstilsynet.

Hurtige algoritmer absorberede salgspres

I dag udføres 76 pct. af al handel på Nasdaq Copenhagen af algoritmer, viser Finanstilsynets analyse.

Enten ved at sørge for at en handel indlagt af fysiske personer gennemføres mest effektivt, eller ved at algoritmen selv har indflydelse på, hvorvidt der skal handles en aktie. Sidstnævnte udgør cirka halvdelen af den samlede algoritmehandel.

Hertil kommer også den såkaldte HFT-handel, der står for High-Frequency Trading. HFT-handlere er aktører, der handler for egen regning, og som bruger hurtigt reagerende algoritmer til at tage investeringsbeslutninger på baggrund af analyse af handelsdata.

Ifølge Finanstilsynet var HFT-handlen med til at modgå yderligere faldt i løbet af forårets flash crash.

- Overordnet forstærkede HFT-handlerne kursfaldet i det første minut, efter at den udløsende salgsordre ramte markedet. Efterfølgende var de med til at absorbere salgspresset og modvirke yderligere kursfald ved at agere nettokøbere, fremgår det af analysen.

Godt 35 pct. af handelsomsætningen i danske aktier udgøres af HFT-handel.

Øvrige aktier købt op

Ser man på de øvrige aktører på markedet - altså bortset fra børsmedlemmet bag den fejlagtige handel og HFT-handlerne - var hovedparten nettokøbere i løbet af det pludselige kursfald.

- De fleste øvrige aktører på markedet var nettokøbere under flash crashet, men ikke alle. Selvom der formodentligt var en lang række individuelle årsager til de forskellige aktørers salg under flash crashet, kan det ikke afvises, at enkelte aktører solgte ud alene på baggrund af de midlertidige kursudsving, som flash crashet gav anledning til, skriver Finanstilsynet.

Det kan for eksempel været sket ved indlagte stop loss-ordrer, der er ordrer med instruktioner om at lukke en position, hvis markedskursen falder til et bestemt niveau, for at undgå yderligere tab.

Relaterede artikler:

  • Citigroup må punge ud efter fejl. | Foto: Robert Galbraith/Reuters/Ritzau Scanpix/REUTERS / X90034

    Fejl koster Citigroup 50 mio. dollar

  • Foto: Timothy A. Clary/AFP/Ritzau Scanpix

    Kæmpe aktiefald på virusfrygt og olienedsmeltning

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Jens Dresling
Regulering

Nationalbanken går atter enegang - laver mindre renteløft

Danmarks Nationalbank giver endnu en gang renterne et nøk opad, men denne gang mindre end Den Europæiske Centralbank.
  • ECB skyder renten yderligere til vejrs
  • Rentestigninger giver banker højeste marginal på erhvervskunder siden 2017

For abonnenter

"Vores helt store kæphest har været at vokse lønsomt, og det har vi leveret i 2022," siger erhvervsdirektør i Nordea Danmark Helene Bløcher. | Foto: PR / NORDEA
Bank

Nordea-direktør erklærer sig meget tilfreds med vækst lige over nulpunktet

For abonnenter

Foto: Jens Dresling
Regulering

Nationalbankens enegang overrasker chefanalytiker – og så alligevel ikke

Antallet af brugere på Topdanmarks online-lægetjeneste fortsætter med at vokse. | Foto: Topdanmark
Topdanmark

Topdanmarks online-lægetjeneste krydser milepæl i antal brugere

For abonnenter

Nordeas danske hovedsæde på Amager. | Foto: Jens Dresling
FinansWatch

Nordea beklager fejl - sendte kunder brev med fiktivt lån

For abonnenter

Foto: Jens Dresling
Nykredit/Totalkredit

Analytiker: Renteforhøjelse skubber 5-procentslån ud i kulden

For abonnenter

Læs også

Trygs koncernchef, Morten Hübbe, (th.) overlader 1. juni roret til Johan Kirstein Brammer (tv.), der i dag er kommerciel direktør. Begge direktører ser muligheder for Tryg i Norge. | Foto: Stine Bidstrup
FinansWatch

Tryg-bosser udpeger vækstmarked og lufter tanker om opkøb

Tryg har fortsat et stykke op til de helt store europæiske spillere på markedet for skadesforsikring, men fundamentet for yderligere vækst er lagt, mener tidligere topchef.

For abonnenter

Til april har Carsten Egeriis været adm. direktør i Danske Bank i to år. Han gør nu klar til at lancere den strategi, der skal føre banken fremad. | Foto: Stine Bidstrup
Danske Bank

Danske Bank-topchef afslører temaet for ny strategi

Carsten Egeriis, adm. direktør i Danske Bank, løfter for første gang sløret for bankens nye strategi. ”Topholdet er sat,” siger han i et interview med FinansWatch. 

For abonnenter

Foto: Wolfgang Rattay
Regulering

ECB skyder renten yderligere til vejrs

Den europæiske centralbank har hævet sin ledende rente med 50 basispoint og forventer yderligere forhøjelser.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Nationalbankens enegang overrasker chefanalytiker – og så alligevel ikke – 2. feb.
  • Nationalbanken går atter enegang - laver mindre renteløft – 2. feb.
  • Nordea beklager fejl - sendte kunder brev med fiktivt lån – 2. feb.
  • Analytiker: Renteforhøjelse skubber 5-procentslån ud i kulden – 2. feb.
  • Nordea-direktør erklærer sig meget tilfreds med vækst lige over nulpunktet – 2. feb.
  • Lagarde: Intention om 50 basispoint til marts er stærkt signal – 2. feb.
  • Topdanmarks online-lægetjeneste krydser milepæl i antal brugere – 2. feb.
  • Danica bokser fortsat med skattebøvl – 2. feb.
  • Bestyrelsesmedlemmer køber aktier for millioner i Danske Bank – 2. feb.
  • ECB skyder renten yderligere til vejrs – 2. feb.
  • Ny Totalkredit-aftale kan være på vej: Udkast er sendt i høring – 2. feb.
  • Danske Bank har lukket 338 afdelinger på 10 år – 2. feb.
  • Bank of England hæver som ventet renten med 50 basispoint – 2. feb.
  • Sparekasse forfremmer filialchef efter direktørafsked – 2. feb.
  • Nordea vinder terræn blandt boligkunderne - flere vælger banklån – 2. feb.
Flere nyheder

Job

  • Afdelingsdirektør til Erhverv Aarhus

  • AP Pension søger Specialist til Kritisk Sygdom

  • Compliance analyst

  • Revisor til intern revision i Ringkjøbing Landbobank

  • AP Pension søger kunderådgiver til Udbetaling

  • AML Officer til AML - Rapportering og dokumentation

  • Tal der tæller - Financial controller

  • Specialist, Trustee&Depositary

  • Static Data-ekspert til videreudvikling af fagligt område

  • Spar Nord Vejle søger proaktiv Kundechef, erhverv til hele byens bank

  • Erhvervsrådgiver til Sparekassen Kronjylland

  • Erhvervsrådgiver til stærk lokalbank i vækst

  • Motiveres du af fagligt komplekse afgiftssager? Vil du arbejde med kontrolbesøg og sagsbehandling?

  • Seniorerhvervsrådgiver til Sønderjylland

  • Product Manager landbrug til Gjensidige

  • Compliance Officer til Sampension

  • Forretningskonsulent

  • Privatrådgiver til byens bedste finansielle arbejdsplads - Nørresundby

  • Spar Nord Lillebælt søger en udadvendt privatrådgiver

  • Porteføljemanager til danske ejendomme i PenSam

Se flere jobs

Watch Job

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Business Intelligence Specialist

  • Scrum Master with a practical approach

Se flere jobs

Job

  • Afdelingsdirektør til Erhverv Aarhus

  • AP Pension søger Specialist til Kritisk Sygdom

  • Compliance analyst

  • Revisor til intern revision i Ringkjøbing Landbobank

  • AP Pension søger kunderådgiver til Udbetaling

  • AML Officer til AML - Rapportering og dokumentation

  • Tal der tæller - Financial controller

  • Specialist, Trustee&Depositary

  • Static Data-ekspert til videreudvikling af fagligt område

  • Spar Nord Vejle søger proaktiv Kundechef, erhverv til hele byens bank

  • Erhvervsrådgiver til Sparekassen Kronjylland

  • Erhvervsrådgiver til stærk lokalbank i vækst

  • Motiveres du af fagligt komplekse afgiftssager? Vil du arbejde med kontrolbesøg og sagsbehandling?

  • Seniorerhvervsrådgiver til Sønderjylland

  • Product Manager landbrug til Gjensidige

  • Compliance Officer til Sampension

  • Forretningskonsulent

  • Privatrådgiver til byens bedste finansielle arbejdsplads - Nørresundby

  • Spar Nord Lillebælt søger en udadvendt privatrådgiver

  • Porteføljemanager til danske ejendomme i PenSam

Se flere jobs

Kolofon

FinansWatch
Søg

Sektioner

  • Bank
  • Forsikring
  • Pension
  • Realkredit
  • Fintech
  • Regulering
  • Karriere
  • Kapitalforvaltning
  • Klummer
  • Redaktøren anbefaler
  • FW Insight
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Mette Mandrup

mm@finanswatch.dk

Tlf.: +45 3330 8383

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7449

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7449

Job

Abonnement

Prøv FinansWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

finanswatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7449

Læs mere om abonnement her

Adresse

FinansWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8383

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © FinansWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
FinansWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge