
Som det ene af to spor i den aftale, som torsdag blev præsenteret af Socialdemokratiet, Venstre, SF, Radikale, Konservative, Dansk Folkeparti og Liberal Alliance, skal det i fremtiden være nemmere at straffe bankledelser, der ikke sørger for at bankerne lever op til reglerne.
Men til Børsen Pro Finans siger advokat Søren Bergenser fra Bergenser Advokatfirma, at den strafferetlige del ikke kommer til at have den store betydning i praksis.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra FinansWatch
Arbejdsgivere kalder på flere løsninger efter politisk håndsrækning: "Situationen er generelt set helt utrolig presset"
Nok bliver det med nye regler om lavere beløbsgrænse for udenlandsk arbejdskraft lidt lettere for finansvirksomheder at skaffe flere hænder, men ifølge Nicole Offendal, adm. direktør i Finanssektorens Arbejdsgiverforening, er der brug for flere tiltag, hvis ikke den generelle udvikling i sektoren skal bremses. I Finansforbundet køber næstformand ikke helt ind på præmissen.