
Investor og iværksætter Lars Seier Christensen, der var med til at stifte Saxo Bank, henter nu Anders Fogh Rasmussen ind som strategisk rådgiver til sit store blockchainnetværk Concordium.
Det oplyser Concordium i en meddelelse til FinansWatch.
Anders Fogh Rasmussen er tidligere dansk statsminister og NATO-generalsekretær og har siden da arbejdet som adm. direktør for Rasmussen Global, et international rådgivningsfirma, som han selv har stiftet.
"I lyset af Concordium Networks enorme rækkevidde og potentiale er det yderst vigtigt for Concordium Foundation at kunne udnytte den viden, som mennesker med uvurderlig, dybtgående strategisk ekspertise ligger inde med," udtaler Lars Seier Christensen, formand for Concordium, i meddelelsen.
Central rolle i ekspansionsplaner
Han fortæller videre, at Anders Fogh Rasmussen kommer til at "spille en central rolle i vores globale ekspansionsplaner, hvor vi vil gå ind på områder, hvor der er brug for en blockchain-løsning til gennemførelse af sikre private transaktioner, samt til at kommunikere med offentlige myndigheder, som vil kunne få gavn af indførelsen."
"Vores netværk vil støtte sikre valgsystemer til beskyttelse af civilsamfundets institutioner, som er fundamentale for et velfungerende demokrati. Med Anders' rådgivning vil Concordium være bedre rustet til at blive et verdensomspændende, troværdigt netværk for sikre transaktioner, især gennem en forbedring af valghandlingers integritet," udtaler Lars Seier Christensen.
Anders Fogh Rasmussen supplerer i meddelelsen:
"Vi er kun lige begyndt at se de fordele, som blockchain-teknologien vil få for vores samfund, herunder for vores demokratiske processer. Concordiums blockchain-baserede valgløsning gør det muligt at gennemføre en valghandling på en troværdig, hurtig og omkostningseffektiv måde. Jeg er glad for at kunne arbejde sammen med Concordium for at sikre, at hver eneste stemme bliver talt med."
FinansWatch bragte for nylig et stort interview med Lars Seier Christensen om hans blockchainnetværk Concordium, der koster et treciftret millionbeløb at bygge.
Interviewet kan læses her:
Mere fra FinansWatch
Ny ATP-topchef skal løbe stærkt for at modvirke inflationen: Vores afkast skal opad, hvis vi skal følge med
Opskrivning af pensionerne sidste år, som ATP kaldte ”historisk”, er blevet indhentet af inflationen og mere til. Ny topchef stiller sig i spidsen for ATP i en tid, hvor ny forretningsmodel skal sikre et højere afkast, og hvor ATP’s samlede betydning for pensionisternes økonomi de kommende år vil svinde ind.
Trods bekymret minister håber brancheorganisation på nul ændringer af pensionsprodukter
Pensionister i pengenød: Det undrer ikke brancheorganisation F&P, at erhvervsminister Simon Kollerup (S) beder Finanstilsynet om at se nærmere på, om reglerne trænger til en opdatering, så danske pensionister kan føle sig trygge i pensionstilværelsen. Alligevel håber vicedirektør Jan V. Hansen ikke, at et nærstudie vil føre ændringer med sig.