Financial Times-journalist undersøges i sag om kursmanipulation
En profileret journalist fra avisen Financial Times, der har skrevet en række artikler om betalingsvirksomheden Wirecard, bliver nu undersøgt i en større sag om kursmanipulation af de tyske børsmyndigheder. Det skriver Berlingske.
Sagen handler i grove træk om, at det tyske finanstilsyn, Bafin, mandag har sat en stopper for shorting af aktierne i tyske Wirecard, der gør sig inden for betalingsteknologi. Samtidig har myndigheden udvidet sine undersøgelser af Wirecard til også at omfatte Financial Times-journalisten med mistanke om kursmanipulation.
Myndighederne oplyser, at journalisten er inddraget efter en konkret klage fra en investor, der ifølge sin forklaring har fået adgang til en artikel forud for publicering. Det afviser Financial Times dog over for Bloomberg, skriver Berlingske.
Det sker, efter Financial Times i flere artikler har beskrevet, hvordan der muligvis er foregået svindel i Wirecards afdeling i Singapore. Selskabet selv har afvist.
Shorting er spekulation i kursfald. Det sker ved, at investeringsbanker "låner" aktier i et selskab, hvorefter de sælger dem for at købe dem billigere tilbage, når aktiekursen falder, og derved score gevinsten.
Tysk finanstilsyn stopper short-salg af tysk betalingsteknologi-aktie
Tysk betalingsspiller modsiger svindelanklager og får comeback på børsen