De svenske storbanker Swedbank og SEB fik markante klø på Stockholmsbørsen onsdag eftermiddag, efter nyhedstjenesten Bloomberg skrev, at der ifølge tal fra den estiske centralbank i alt er strømmet 6.500 mia. kr. gennem det lille baltiske lands banker fra udenlandske kunder, mellem 2008 og 2015.
Det er betydeligt mere end de ca. 1.500 mia. kr., som er blevet håndteret fra udenlandske kunder af Danske Banks filial i Estland mellem 2007 og 2015.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra FinansWatch
Cheføkonom: Nuancerne er svære at indfange under en konverteringsgalop
Når renterne ræser op, som vi særligt så i foråret, åbner det op for en række konverteringsmuligheder for danske boligejere, men det kan være en udfordring at rådgive og ramme kunderne korrekt, lyder det fra cheføkonom i Realkredit Danmark, Christian Hilligsøe Heinig. Han efterlyser flere nuancer i debatten om konverteringer
Tidligere cheføkonom i Finanstilsynet regner på ESG-risiko i oliebyen Abu Dhabi
Et skifte fra lave Laksegade og Danske Bank til de tårnhøje kontorbygninger i skoldhede Abu Dhabi har ikke bare geografisk været et stort skifte for Niels Storm Stenbæk. I det olierige område spiller han med, når de stadig unge finansnationer skal forsøge at integrere arbejdet med ESG og møde konkurrencen fra verden omkring.