Tilbagegang gav ekstra bonus
De seneste år har været hektiske for Carnegie. Først fik man i 2009 nye ejere i form af Altor og Bures og sidenhen købte man svenske HQ Bank, der var i vanskeligheder i 2010.
Den store aktivitet betyder at det kan være lidt vanskeligt at sammenligne årsregnskaber henover perioden. Det svenske dagblad Dagens Industri har dog gjort et forsøg og konklusionen er interessant.
Nedturen var god for personalet
For selvom Carnegie oplevede et resultat der fra 2009 til 2010 faldt med 40 pct., så blev der samtidig udbetalt 40 pct. højere bonus for samme periode.
Nettoresultatet lød i 2009 på 828 mio. svenske kroner og landede året efter på 501 mio. svenske kroner. Renser man tallene for de store engangsposteringer, lander tallene på henholdsvis 154 og 145 mio. svenske kroner.
Bonusserne gik i samme periode fra 177 mio. kroner i 2009 til 252 mio. kroner året efter.
”Bonusserne er baseret på det forretningsmæssige resultat og ikke det bogførte,” fortæller Carnegies informationschef Andreas Koch til Dagens Industri.