Hver fjerde virksomhed får nej fra banken

De mellemstore virksomheder er fortsat ramt af en stram kreditpolitik hos bankerne. Næsten en ud af fire virksomheder har i løbet af 2010 fået nej til lån fra banken, viser undersøgelse.

Næsten en ud af fire mellemstore virksomheder har i løbet af 2010 oplevet at få et nej til en låneansøgning i banken. Det viser en ny undersøgelse fra Danmarks Statistik blandt mere end 2.000 mellemstore virksomheder, skriver dagbladet Børsen.

Særligt slemt står det til hos de såkaldte vækstiværsksættere, hvor det er omkring en tredjedel, der har fået nej fra deres kreditinstitut.

Det er den største og mest uvildige undersøgelse af virksomhedernes finansieringssituation efter nedturen i 2008.

DA: Sunde virksomheder rammes

Undersøgelsen dokumenterer, at det er både sunde og usunde forretninger, der bliver ramt af bankerne kreditpolitik, lyder det fra analysechef Geert Laier Christensen fra Dansk Erhverv, men hos Finansrådet har man svært ved at hise sig op:

”Det er ikke så overraskende, at kreditsituationen så væsentligt bedre ud i 2007 end efter den store finansielle krise i 2010,” siger cheføkonomin Niels Storm Stenbæk fra Finansrådet.

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også