Flere realkreditinstitutter åbner for 30-årige 3,5 pct.-lån

Nykredit Realkredit og Totalkredit har fulgt i sporene på Nordea Kredit, så de tre selskaber udbyder nu alle 30-årige lån med 3,5 pct. i rente.
AF RITZAU FINANS

Torsdag er der blevet sat yderligere skub i åbningen af den nye 30-årige lånetype med 3,5 pct. i rente, som Nordea Kredit startede udbud af onsdag.

Torsdag tilbyder både Nykredit Realkredit og Totalkredit tilsvarende lånetyper, meddeler de to realkreditinstitutter.

Nordea Kredit åbnede onsdag op for et nyt 30-årigt lån med en rente på 3,5 pct. med mulighed for ti års afdragsfrihed i lånet. Samme eftermiddag fulgte Realkredit Danmark og BRFkredit efter med tilsvarende lånetyper.

Årsagen er de kraftigt faldende obligationskurser og deraf stigende renter.

"De faldende kurser betyder, at en 30-årig 3,5 pct.-obligation med ti afdragsfrie år forventeligt vil handle under 100, og på den baggrund har vi i Nordea Kredit truffet beslutning om at åbne for en ny 30-årig serie med en kuponrente på 3,5 pct. og mulighed for op til ti afdragsfrie år," skrev Lise Nytoft Bergmann, der er boligøkonom hos Nordea Kredit, i en kommentar onsdag.

 

/ritzau/FINANS

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også