Danskernes lave konverteringslyst koster gebyrindtægter

Lysten til at indfri sit boliglån for at optage et nyt er historisk lav i øjeblikket. Stigende renter har ført boligejerene ind i et limbo, hvor det lige nu hverken kan betale sig at konvertere op eller ned. For banker og realkredit kan det betyde færre indtægter.
Rentestigninger har betydet, at konverteringsfidussen er forsvundet for mange danske boligejere. Det kan koste på gebyrindtægter hos banker og realkredit. | Foto: Jens Dresling
Rentestigninger har betydet, at konverteringsfidussen er forsvundet for mange danske boligejere. Det kan koste på gebyrindtægter hos banker og realkredit. | Foto: Jens Dresling

Der er udsigt til, at ganske få boligejere i løbet af de kommende dage vil opsige deres boliglån med det formål at konvertere ned i rente.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også