Velliv dropper investeringer i kul og oliesand

Hverken kul eller oliesand vil være at finde i Vellivs portefølje, efter selskabet har besluttet sig for at ekskludere den type aktiver helt. (rettet)
Anders Stensbøl Christiansen er investeringsdirektør i Velliv. | Foto: PR
Anders Stensbøl Christiansen er investeringsdirektør i Velliv. | Foto: PR

(Rettet: Tidligere fremgik det af artiklen, at Velliv ekskluderer olie. Det er dog oliesand, selskabet ekskluderer. FinansWatch beklager fejlen.)

Velliv følger efter en stribe andre pensionsselskaber med beslutningen om at ekskludere aktiver, som har aktiviteter inden for oliesand og gas. Det skriver Børsen.

I alt er Velliv i gang med at sælge ud af aktiver for 250 mio. kr., og eksklusionen gælder selskaber, der har mere end 5 pct. af deres omsætning fra for eksempel kuludvinding.

Grunden til, at Velliv først tager sin beslutning nu, er, at man har skullet kigge grundigt på, hvilke selskaber der ville blive ekskluderet af porteføljen, siger investeringsdirektør Anders Stensbøl Christiansen til Børsen.

“Vi har skullet sikre os, at det var en fornuftig beslutning, der blev taget, og at det ikke kom til at spænde ben for initiativer, der understøtter den grønne omstilling,” siger han.

P+ ekskluderer 30 selskaber og varsler flere frasalg

PKA kommer bedst ud af kritisk pensionsrapport 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også