DAB: Ja, vi forhandler med vores investorer

Danske Andelskassers Bank bekræfter over for fondsbørsen, at man blandt andet arbejder med sine nuværende investorer om sine kapitalforhold.

Danske Andelskassers Bank er i dialog omkring et 320 mio. nkr. stort ansvarligt lån til banken, der udløber i februar.

Det bekræfter den solvensudfordrede bank nu over for fondsbørsen, efter FinansWatch tidligere i dag skrev, at forhandlingerne om lånet var langt fremskredne.

Lykkes det for banken at få rullet en del af eller hele lånet, vil banken være nået et langt stykke mod at have reetableret den solvensoverdækning, der blev alvorligt barberet ned af Finanstilsynet i efteråret.

"Hjemmesiden Finanswatch.dk skriver i dag, at Danske Andelskassers Bank som en del af bankens kapitalmæssige genopretningsplan søger en forlængelse af hele eller dele af Danske Andelskassers Banks obligationslån på NOK 320 mio. – optaget 7. februar 2006, klassificeret som ansvarlig kapital og med indfrielse pr. 7. februar 2014," skriver Danske Andelskassers Bank i fondsbørsmeddelesen og slår fast, at man taler med sine nuværende investorer - der kun er staten, aktionærerne og investorerne bag det 320 mio. kr. store lån:

"Danske Andelskassers Bank kan bekræfte, at optagelse af ansvarlig kapital indgår som et muligt element i bankens kapitalmæssige genopretningsplan - sammen med forskellige andre elementer. Banken er derfor i dialog med forskellige mulige investorer, herunder en del af bankens nuværende investorer, men der er ikke på nuværende tidspunkt indgået endelige aftaler af nogen art, ligesom der ikke er truffet endelig beslutning om størrelsen af et eventuelt lån."

Intenst opgør mellem investorer og DAB tæt på slutspil

Skulle dialogen om lånet - som FinansWatch først beskrev i december - udmønte sig i et konkret resultat, eller falde til jorden, vil DAB meddele det til markedet, oplyser banken.

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også