Det kostede Danske Bank en halv milliard at drive bank i 2011. Og det tab kommer alene fra Irland og Nordirland, forklarer bankens økonomidirektør, Henrik Ramlau, ved fremlæggelsen af bankens årsregnskab.
Danske: Irske nedskrivninger vokser igen
"Indtægten fra bankdriften steg med otte pct. i forhold til 2010, men er stadigvæk negativ med en halv milliard efter nedskrivninger," forklarer direktøren og fortsætter:
"Alle områder undtagen Irland og Nordirland bidrager dog med en positiv indtjening."
Mere fra FinansWatch
"Floskelsnak" og "bankbashing": Blå partier langer ud efter minister i kølvandet på konkurrencerapport
Erhvervsminister Simon Kollerup (S) kalder ny rapport om konkurrencesituationen på bankmarkedet for ”alarmerende læsning”. Det kalder på yderligere uddybning, hvis ikke det skal falde i kategorien bankbashing, mener Venstre og Nye Borgerlige, der læser rapporten noget anderledes end regeringen og et af dens støttepartier.