Bestyrelsesmedlem i krakbank lettet over forlig

Direktøren i fodboldklubben Silkeborg IF er lettet over forliget mellem Amagerbanken, hvor han var bestyrelsesmedlem, og Finansiel Stabilitet.
Kent Madsen, direktør og storaktionær i fodboldklubben Silkeborg IF. | Foto: Tycho Gregers/Ritzau Scanpix
Kent Madsen, direktør og storaktionær i fodboldklubben Silkeborg IF. | Foto: Tycho Gregers/Ritzau Scanpix

Kent Madsen fra fodboldklubben Silkeborg IF er lettet over forliget mellem Amagerbanken og Finansiel Stabilitet. Fodbolddirektøren og storaktionæren i klubben var nemlig medlem af bestyrelsen i banken, som krakkede, og han har siden været en del af retsopgøret, som altså nu er slut.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også