Bankbosser vilde med flekslån

Langt de fleste af landets førende bankbosser har selv flekslån i deres private bolig.

Af MORTEN JOHNSEN, epn.dk

Trods usikkerhed omkring de danske flekslån tøver de danske bankdirektører ikke med selv at optage de populære lån, der er lig med lav ydelse, men samtidig er mere usikre, idet de følger udsvingene i renten.

En gennemgang, som epn.dk har foretaget, viser således, at langt de fleste af landets førende bankdirektører selv har flekslån i deres private hjem.

Jyske Bank, Sydbank og Nykredit

Blandt de bankdirektører, der har valgt et lån med rentetilpasning, er blandt andet Jyske Banks førstemand Anders Dam, Sydbanks topkvinde Karen Førsig samt de to Nykredit-bosser Peter Engberg Jensen og Karsten Knudsen.

Også Nordeas nyudnævnte chef i Danmark, Michael Rasmussen, har sat sin lid til de populære flekslån, ligesom den tidligere ATP-direktør Bjarne Graven, der i dag er chef for FIH, også har lån med rentetilpasning i sin bolig i Hellerup nord for København.

Undtagelser

Danske Banks Peter Straarup er dog sammen med Ringkjøbing Landbobanks direktør, Bent Naur, blandt de eneste af de danske bank-chefer, der ikke har valgt de rentefølsomme løn, og sidstnævnte må siges at være lige så konservativ som sin bank, idet der slet ikke er nogen hæftelser i hans private bolig i Ringkøbing overhovedet.

Også Spar Nords topchef, Lasse Nyby, har valgt at se bort fra de meget omdiskuterede flekslån og i stedet satse på et fastforrentet lån.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også