Nordea prøver igen: Pas på med danske aktier

Storbanken kæmper en hård kamp for at trænge igennem med budskabet om, at investorerne ikke skal have for mange danske aktier i deres portefølje. Og nu er de danske aktier også blevet rekorddyre, lyder det fra Nordea
Foto: Richard Drew
Foto: Richard Drew

Nordea og bankens seniorstrateg Henrik Drusebjerg forsøger at rådgive kunderne bedst muligt og et af de senere års faste mantra har været, at danskerne skal slippe kærligheden til de danske aktier og istedet sammensætte deres aktieporteføljer anderledes, således at eksponeringen over for danske selskaber ikke bliver for voldsom.

I dagens udgave af Børsen napper Nordea forsiden med budskabet om, at danske aktier handles til alt for dyre priser p.t. - målt ud fra nøgletallene P/E og P/B.

"De danske aktier risikerer at få en ordentlig én over nakken, hvis der igen opstår uro. Når man har et marked, der har klaret sig så godt, som det danske gjorde sidste år, og indtjeningsforventingerne og prissætningen samtidig er høj, så er der også plads til, at det virkeligt kan give sig, hvis resultaterne skuffer, eller der sker et eller andet ubehageligt i verdensøkonomien," siger bankens seniorstrateg Henrik Drusebjerg til avisen.

Kan skuffe

Også Henrik Henriksen fra PFA vurderer, at de danske aktier er kommet højt op.

"Der er ingen tvivl om, at danske aktier er blandt de absolut dyreste, og langsigtet er det ikke noget, der er et plus for det danske marked. Det er et udtryk for, at der er høje forventninger bygget ind i markedet. Derfor kan det gå hen og skuffe. Det danske aktiemarked har også hængt i bremsen i år i forhold til en række andre markeder," siger Henrik Henriksen og tilføjer, at han ikke tror, at fværdiansættelsen betyder så meget på kort sigt, men kigger vi fem til ti år frem i tiden, tror han, at danske aktier kan give et lavere afkast end resten af Europa.

"Simpelthen på grund af den høje værdiansættelse. Men Danmark er også et specielt marked, hvor det er få og meget store selskaber, der sætter tonen," lyder det.

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også