Revisorer: Betydelig risiko for krak i Aarhus Lokalbank

Der er en betydelig risiko for, at den skandaleramte Aarhus Lokalbank bliver nødlidende. Det fremgår af bankens årsregnskab, der viser et underskud på 233 mio. kr.

Et annus horribilis.

Sådan betegner bankens ledelse selv 2010 for Aarhus Lokalbank.

Banken fik i 2010 vendt et overskud på 1,8 mio. kr. til et underskud på 233 mio. kr. Årets resultat endte med et minus på 201 mio. kr. mod 0,3 mio. kr. sidste år. Det fremgår af årsregnskabet.

Banken nedskriver i niveauet 254,8 mio. kr. i 2010. I 2009 havde banken nedskrivninger for 41 mio. kr.

Netto rente- og gebyrindtægter faldt i 2010 til 139 mio. kr. fra 154. mio. kr. i 2009.

"År 2010 vil gå over i bankens historie som et annus horribilis. Et år hvor banken leverede et negativt resultat før skat på 233 mio. kr.," skriver ledelsen i regnskabet.

Som en konsekvens iværksætter banken nu en kapitalplan, som er afgørende for bankens overlevelse.

"Hvis ikke kapitalplanen gennemføres i sin helhed, er der betydelig risiko for at banken kan blive nødlidende," skriver KPMG i revisionspåtegningen.

Fakta: Kapitalplanen

Kapitalplanen planlægges gennemført i 2 faser:

  • 1. En udnyttelse af retten til at konvertere 80 pct. af den statslige hybridkapital til aktiekapital. En mulighed, som banken tilkøbte sig i forbindelse med bevilling af hybridkapital ved Bankpakke II.
  • 2A. Efterfølgende tilbyde indehaverne, af den af banken i 2008 udstedte ansvarlige kapital, at konvertere denne til aktiekapital og hybridkapital.
  • 2B. Efterfølgende tilbyde ejerne af et ansvarligt lån udstedt i 2007 en konvertering til hybridkapital.

FinansWatch arbejder på at få nogle kommentarer fra bankens ledelse til årsrapporten.

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også