Nordjysk angreb på Finanstilsynet

Finanstilsynet har et medansvar, mener bestyrelsesformanden i en krakket sparekasse.

AF ALEXANDER BITSCH, epn.dk

En erstatningssag på 300 mio. kr., som staten har anlagt mod formanden og næstformanden for den krakkede Løkken Sparekasse, får nu bestyrelsesformanden til at rette et angreb mod Finanstilsynet.

"Finanstilsynet var på inspektion i sparekassen så sent som i sommeren 2008 og havde ingen specielt kritiske bemærkninger til de udlånskunder, som vi havde," siger Poul Sørensen, der var formand for sparekassens bestyrelse, til nordjyske.dk.

Ifølge formanden spurgte bestyrelsen ved inspektionen, om nogle af bankens kunder havde skabt problemer i andre pengeinstitutter, men det kunne Finanstilsynet ikke svare på.

Krav om erstatning

Bestyrelsesformanden mener derfor, at Finanstilsynet har et medansvar i sagen om den krakkede sparekasse og vil derfor ikke betale hele erstatningen, hvis han bliver dømt.

"Som meddelt af vores advokat, Karoly Németh, vil vi sende en del af regningen videre til Finanstilsynet, hvis vi bliver dømt til at betale erstatning, for tilsynet har et medansvar for, at sparekassen led så store tab på dårlige udlån," siger Poul Sørensen til nordjyske.dk.

Bestyrelsens ansvar

Finanstilsynet har intet medansvar for krakket, mener Henning Kruse Petersen, der er formand for det statslige afviklingsselskab, Finansiel Stabilitet.

"Det er direktionens og bestyrelsens opgave og ansvar at sikre, at et pengeinstitut drives forsvarligt, og Finanstilsynet kan ikke være barnepige i den sammenhæng," siger han til nordjyske.dk.

Den kuldsejlede Løkken Sparekasse blev i marts 2009 fusioneret ind i Løkken Sparebank A/S og senere ind i den ligeledes kæntrede erhvervsbank EBH Bank A/S.

Selskabsloven overtrådt

Erstatningssagen er blevet rejst af Finansiel Stabilitet, fordi det mener, at der kan gøres krav gældende mod den tidligere ledelse.

Det gælder alle medlemmer i den tidligere direktionen, bestyrelse og den eksterne revision - for under deres arbejde at have optrådt fortsætligt eller uagtsomt og dermed at have tilføjet sparekassen og dets indskydere skade.

Statsselskabet vil anlægge søgsmål om erstatning mod den tidligere bestyrelse, direktion og den eksterne revision i den tidligere Løkken Sparekasse i henhold til selskabsloven.

Denne artikel er leveret af vores samarbejdspartner epn.dk

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også