Jyske Bank mister sidste distributør af realkreditlån
Efter landbobankens overtagelse af SEB’s private banking-forretning må Jyske Bank vinke farvel til den sidste distributør af Jyske Realkreditlån.
Efter landbobankens overtagelse af SEB’s private banking-forretning må Jyske Bank vinke farvel til den sidste distributør af Jyske Realkreditlån.
I Nordea forventer man tilbagerulning af negative renter i slutningen af året eller i begyndelsen af næste år. Samme melding lyder hos Ringkjøbing Landbobank.
I fremtiden skal Ringkjøbing Landbobank repræsentere SEB på private banking-området i Danmark. Hvor aftalen det første år vil have en neutral indvirkning på resultatet, er det anderledes i år to, siger adm. direktør John Fisker.
Samarbejde mellem Ringkjøbing Landbobank og SEB betyder, at 800 private banking-kunder og 15 ansatte overgår til den vestjyske bank. (Opdateret.)
Anbefaling fra Handelsbanken i retning af Ringkjøbing Landbobank hæves til ”køb” fra ”hold”
De største danske banker på børsen red på ryggen af Jyske Banks optimistiske opjustering onsdag, og alle steder endte det i markante opture.
Udlånsvæksten fra bankerne er på det højeste niveau siden 2008. Flere banker har haft den største fremgang i årevis, mens andre banker trods høj markedsvækst går tilbage. Se oversigten her.
Forud for det kommende salg til nye ejere er en række medarbejdere i Handelsbankens rådgivningsfunktion skiftet til Ringkjøbing Landbobank.
I Arbejdernes Landsbank vil man kigge sine procedurer for betalinger igennem efter svindelsag i Spar Nord, men bankens direktør kalder det nuværende kontrolsystem for solidt.
Et lavt udbud er årsag til, at boligpriserne ikke er faldet endnu trods de stigende renter, siger bankdirektør, som venter prisfald senere på året. Kollega deler analysen, mens Nordea tror på, at det lave udbud vil få boligpriserne til at fortsætte med at stige.
I ti år har John Fisker stået i spidsen for landets vel nok mest veldrevne bank. Men hvis man tror, at succesen bygger på nærighed, kan man godt tro om, slår han fast.
Ikke siden midten af nullerne har Ringkjøbing Landbobank stanget så mange flere udlån ud som i første kvartal i år. Adm. direktør John Fisker melder coronakrisen for overstået, men ruster sig til påvirkninger fra krig, inflation og stigende renter. Set over hele året venter han, at udlånsvæksten vil være mere begrænset.
Første kvartal bød på fremgang på både top- og bundlinje hos Ringkjøbing Landbobank. Udlånene vokser med 17 pct., mens overskuddet går frem med en fjerdedel. Forventningerne til 2022 fastholdes.
I halen på Sydbank og Jyske Bank kan Ringkjøbing Landbobank meget vel være den næste bank, som opjusterer forventningerne til 2022, vurderer Carnegie forud for regnskabet for første kvartal.
De største danske banker stiger markant på børsen, efter at Jyske Bank onsdag har opjusteret sine finansielle forventninger til 2022. Banken selv er kl. 13 steget med næsten 12 pct.
Alarmklokkerne burde have ringet højere hos Ringkjøbing Landbobank, der i månederne op til Scanleasings konkurs i efteråret 2020 bl.a. udvidede kassekreditten betragteligt.
Der har været en ny udvikling i sagen om Scanleasing, der skylder Ringkjøbing Landbobank et trecifret millionbeløb.
De største banker i Danmark har generelt set forbedret deres forrentning af egenkapitalen i 2021. Vestjysk Bank er hoppet øverst på listen, men har muligvis kun førstepladsen til låns.
Blandt landets største banker har Danske Bank den laveste egenkapitalforrentning, men topchef Carsten Egeriis ser banken på rette spor til at løfte det vigtige nøgletal.
Efter et meget coronapræget 2020 var der udlånsvækst blandt bankerne sidste år, og det skyldes især højere udlån til erhvervskunderne. Særligt bankerne lige under de allerstørste har haft vokseværk.
Martin Krogh Petersens selskab MHKP Holding har købt op i aktier i Ringkjøbing Landbobank, hvor han sidder i bestyrelsen.
Som varslet lancerer Ringkjøbing Landbobank et nyt aktietilbagekøbsprogram, som løber fra februar til juli.
Med et plus på 6,1 pct. topper Ringkjøbing Landbobank det europæiske aktieindeks.
John Fisker, der er adm. direktør i Ringkjøbing Landbobank, afviser at købe hele Handelsbankens. Men på spørgsmålet om en delvis overtagelse er afvisningen mindre kontant.
Landbobankens topchef har hentet flere kunder og medarbejdere i Handelsbankens danske forretning, som er til salg. Flere kan være på vej.