Pensiondanmark misbrugt i svindelsag
En kendt erhvervsmand er anholdt for dokumentfalsk og bedrageri for seks mio. kr. Han er bl.a. anklaget for bedrageri mod Pensiondanmark.
Bedrageri og dokumentfalsk af særlig grov karakter var i dag på dagsordenen, da en 47-årig erhvervsmand fra Hellerup var i grundlovsforhør. Sigtelsen lyder blandt andet på bedrageri over for Pensiondanmark, skriver borsen.dk
I en meddelelse skriver Pensiondanmark, at man først fik nys om sagen i går, da pensionsselskabet blev kontaktet af Nordsjællands Politi.
Fra Pensionsselskabet lyder det, at man ikke har nogen forretningsmæssige relationer til den sigtede i sagen.
"De omtalte dokumenter er tydeligvis et falsum og efterlader ingen tvivl om, at PensionDanmarks navn er blevet misbrugt,” siger direktør Søren Ulslev fra PensionDanmark Ejendomme. Han oplyser i øvrigt, at sagen ikke får økonomiske konsekvenser for PensionDanmark