Ny standard koster forsikringsbranchen milliarder og er stadig lidt af en gåde

Efter flere års venten træder en ny regnskabsstandard for forsikringskontrakter i kraft. IFRS 17 er dyr at implementere og får betydning for særligt en del af livs- og skadesforsikringsmarkedet.
Formålet med IFRS 17 er blandt andet at gøre selskaber mere sammenlignelige på tværs af landegrænser. | Foto: Colourbox
Formålet med IFRS 17 er blandt andet at gøre selskaber mere sammenlignelige på tværs af landegrænser. | Foto: Colourbox

Når børsnoterede koncerner og særligt forsikringskoncerner som Danica Pension, Alm. Brand Group og Tryg fremover fremlægger regnskab, vil den nye regnskabsstandard IFRS 17 Forsikringskontrakter føre til markante ændringer i den måde, selskaberne præsenterer deres forretning.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også