
Kryptovaluta skal bredes ud til den brede befolkning. Sådan lyder ambitionen fra store virksomheder som Facebook og Telegram. Det skriver New York Times.
Ifølge den amerikanske avis vil de store techvirksomheder lykkes, hvor bitcoinen synes at have fejlet, ved at lave deres egne udgaver af kryptovaluta.
Facebook arbejder angiveligt på at lave en valuta, som skal bruges gennem Whatsapp, som Facebook ejer. Den sociale mediekæmpe har dog endnu ikke løftet sløret for de nærmere detaljer i det nye projekt, men ifølge New York Times er det planen, at flere af de store techselskaber vil udrulle deres egne bud på kryptovaluta over det næste års tid.
Ifølge anonyme kilder, som avisen har talt med, har Facebook allerede været i dialog med flere børser, som formidler kryptovaluta.