Oppositionspartierne vil have processen med at finde nationalbankdirektørens efterfølger gjort langt mere transparent.
Det skriver Berlingske. Overfor avisen gør Dansk Folkepartis finansordfører og den formentlig kommende partiformand Kristian Thulesen Dahl sig til fortaler for at lade udvalget bag ansættelsen af den næste nationalbankdirektør indgå i et form for samspil med Folketingets finansudvalg.
"Når der er tale om en så vigtig national post, kunne man sagtens forestille sig at lægge en sådan opgave i finansudvalget. Eller i hvert fald som minimum kræve at regeringen skal konsultere udvalget. For der sidder folk fra alle politiske partier her, og på den måde bliver det også mere repræsentativt," siger han til avisen.
Også Liberal Alliance er positive overfor åbenhed. Hverken statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) eller økonomi-og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) har ønsket at kommentere sagen overfor avisen, mens erhvervs-og vækstminister Ole Sohn (SF) gør klart, at den endelige proces frem mod valget af Nils Bernsteins afløser endnu ikke er på plads.
"Vi ved, at Nils Bernstein senest til januar ifølge loven skal indgive sin opsigelse. Det forventer jeg så, at han gør, og så tilrettelægger vi en proces, der skal ende med den bedst mulige erstatning," siger erhvervs-og vækstministeren til Berlingske.
En af Bernsteins forgængere medgiver overfor avisen, at der kan være behov for mere åbenhed i processen.
"Jeg kan godt se, at man med det nuværende system kan frygte, at der er en person, der er tæt på den givne regering, som kan blive kørt frem som spidskandidat. Det er svært at sige, om det tidligere har været tilfældet. Men jeg kan godt se, hvad der menes med det," siger Erik Hoffmeyer, der var nationalbankdirektør fra 1965 til 1994, til avisen.
I et portræt af de kandidater, der bliver fremstillet som forrest i feltet, uddeler Sohns forgænger Brian Mikkelsen (K) roser til departementschef Michael Dithmer, der nu arbejder under netop Sohn.
"Han arbejder hele tiden og er enormt løsningsorienteret. Sidste år rejste han hjem fra en delegationstur, vi var på sammen, fordi en af bankerne herhjemme var ved at bryde sammen. Da jeg kom hjem, lå der en plan klar på bordet," siger eksministeren til Berlingske.
Nyhedsbreve
Modtag gratis FinansWatchs nyhedsbreve
Mest læste pengeinstitutter
Pengeinstitutter:
Tilsynets hemmelige udkast til at stramme grebet yderligere om bankerne får dem op i det røde felt. De mener, at det bliver dyrere at låne ud. Læs artikel
Pengeinstitutter:
For tredje gang på to år mister Sydbank et direktionsmedlem og er nu igen kun to i direktionen. Læs artikel
Pengeinstitutter:
Danske Banks får hug for sit slagsmål med Finanstilsynet i verdens førende erhvervsmedie. Læs artikel
Pengeinstitutter:
En af landets absolut rigeste familier har i flere generationer haft Sydbank som bankforbindelse. Men det er nu slut – familien rykker det meste til Danske Bank. Læs artikel
Pengeinstitutter:
Påbud fra Finanstilsynet betyder, at Danske Bank skal øge de risikovægtede aktiver med 100 mia. kr. Finanstilsynet retter nu sigtekornet mod de andre store banker. Læs artikel
Forsiden lige nu
Pengeinstitutter:
Der skal ikke strammes yderligere på nedskrivningssiden, meddeler tilsynet nu. Der er udelukkende tale om præciseringer og vejledninger. Læs artikel
Pengeinstitutter:
Finansrådets formand lovede i december, at der inden udgangen af juni ville komme et sæt nye god skik-regler for bankledelse. Finansrådet ved dog ikke selv, om projektet er ved at være færdigt. Læs artikel
Pengeinstitutter:
Danske Banks får hug for sit slagsmål med Finanstilsynet i verdens førende erhvervsmedie. Læs artikel
Jobskift:
Danske Banks chef for online kommunikation bliver nu digital direktør i Arla. Læs artikel
Finansnyt:
Nogle britiske bankansatte kan komme til at vente op mod 10 år på at få udbetalt deres bonusser, og revisionsgiganten Deloitte har fået karantæne af myndighederne i New York. Her er det internationale overblik. Læs artikel