tirsdag 18. juni 2013
Magasinforside.jpg
Log ind Opret login

Nyby tvivler på realkredit-travlhed fortsat kan kapere udlånsdyk

Af KASPER KRONENBERG
Offentliggjort 17.07.12 kl. 07:52

Spar Nord er på mange måder et udmærket billede på udfordringerne for den danske banksektor. Kunderne betaler gæld tilbage i et rasende tempo, der gør det svært at fastholde en høj indtjening. Også selvom man vinder nye kunder.

Lasse Nyby.jpg

Børsen har talt med Spar Nord-topchefen Lasse Nyby, der trods forventningen om et bedre basisresultat end meldt ud tidligere på året er skeptisk i forhold til om banken kan fastholde indtjeningsevnen, fordi der fortsat er et ubønhørligt pres på nettorenteindtægterne, fordi kunderne afdrager gæld i stor stil.

"Vi kan glæde os over, at vi har en pæn vækst i formidling af realkreditlån. I andet kvartal kunne vores stigning i forbindelse med realkreditsektoren mere end kompensere for faldet af nettorenteindtægter, men det er et spørgsmål, om det kan fortsætte," siger han til Børsen.

Han forklarer, at den usikre verden får folk til at opføre sig meget fornuftigt rent privatøkonomisk, men for bankerne er det lig med indtjeningsudfordringer.

"Danskerne har i dag et relativt stort rådighedsbeløb, men modsat tidligere bliver det ikke brugt til bil nummer to eller tre, eller til at købe et feriehus i Tyrkiet. I dag bliver det brugt til at afvikle gælden, og det er sådan set fornuftigt nok ud fra et privatøkonomisk perspektiv, men det går ud over pengeinstitutterne," siger Lasse Nyby og tilføjer, at det "går ud over vores toplinje i form af faldene nettorenteindtægter."

Trods de svære tider, så kæmper Spar Nord en hård kamp for at komme endnu tætter på kunderne og gøre dem opmærksomme på, at der er masser af muligheder i forhold til at lave forretning med banken. Det opsøgende arbejde skal løfte bankens nuværende markedsandel på 3-4 pct.

"Vi skal gøre opmærksom på, at når man skifter bil, skal det ikke gøres hos forhandleren, men hos os. Vi bruger meget tid på hele tiden at være synlig i lokalsamfundet. Som en af mine kolleger siger, bankdrift er en kontaktsport," siger Lasse Nyby til Børsen.

 

Spar Nord opjusterer forventningerne - også til nedskrivninger

Nyby: Konverteringsfest skæpper godt i gebyrkassen

150 år gammelt argument undrer i Spar Nord

Spar Nord: Svage landmænd er blevet svagere  


Nyhedsbrevetilmeld
Modtag gratis FinansWatchs nyhedsbreve
Mest læste pengeinstitutterblå pil finanswatch logo
Forsiden lige nu blå pil finanswatch logo
Del artiklen


Finansjob blue pin

Nyhedsbreve tilmeld nyhedsbrev

Modtag gratis FinansWatchs nyhedsbreve
Søg søg
Søg i alle FinansWatch artikler

FinansWatch - Store Regnegade 12, 2. tv., 1100 København K - Tlf: +45 33 30 83 83 - E-mail: finanswatch@finanswatch.dk - Copyright © JP/Politikens Hus 2010