tirsdag 21. maj 2013
Log ind Opret login

Frygtet analyse om bankerne er på trapperne

AF KASPER KRONENBERG
Offentliggjort 18.05.12 kl. 12:06

Niro Invest sender om ganske kort tid sin frygtede – men respekterede – analyse på gaden. Ingen af de 6 dårligst placerede banker sidste år eksisterer i dag.

Det vil være en af de overskrifter, som bankdirektører landet over vil rynke på næsen af og kalde for useriøst, men det er fristende at kalde analysen fra Niro Invest, der kommer på gaden formodentlig i næste uge, for ”Bankernes dødsliste”.

Sagen er nemlig den, at hvis man kigger på sidste års liste, så er de seks nederste institutter i Nicholas Rohdes analyse i dag ikke længere selvstændige institutter.

Den bank, der havde den højeste risikoprofil, Fjordbank Mors, blev afviklet sidste sommer via Finansiel Stabilitet, næstnederst på listen, Aarhus Lokalbank, er ved at fusionere med Vestjysk Bank, Max Bank blev afviklet i oktober sidste år, og de grønne dele af banken hører i dag under Sparekassen Sjælland, Basisbank blev købt af en privat investorgruppe tidligere i år, Sparekassen Farsø kom i marts måned under nyt ejerskab i form af Den Jyske Sparekasse og endelig blev Sparekassen Østjylland afviklet for nylig, hvor Sparekassen Kronjylland skal drive de sunde dele videre.

Vestjysk overlevede bundplacering

I bund 20 fandt man sidste år også Sparekassen Limfjorden, der fandt ly hos Sparekassen Vendsyssel og endelig er også Spar Salling fortid som selvstændigt institut, her var det igen Den Jyske Sparekasse, der kom ind som køber samme weekend som også Østjylland blev afviklet.

Det er også værd at nævne, at Vestjysk Bank lå i bund 20 sidste år, og Vestjysk Bank er i gang med en aktieudvidelse og fusion med Aarhus Lokalbank, der løser bankens likviditetsudfordringer. Og ligeledes fandt man Spar Lolland blandt de 20 banker med den største risikoprofil, Spar Lolland har for nylig sat farvel til direktøren og kører i dag med en temmelig spinkel solvensoverdækning.

Manden bag analysen, Nicholas Rohde, skriver i en mail til FinansWatch, at årets analyse er lige ved at være på trapperne.

”Pengeinstitutterne får den ikke tilsendt forud for offentliggørelsen, men har dog i år haft mulighed for at forudbestille bogen eller rettere bøgerne i år – jeg udgiver to mindre rapporter De 50 største danske pengeinstitutter og De 50 mindste danske pengeinstitutter i år. Rapporten er lavet på samme måde (Som sidste år Red.), herunder også risikovurderingsmodellen som er uændret i forhold til sidste år. Så datagrundlaget er stadigt lige omfattende,” skriver Nicholas Rohde til FinansWatch.

Fjordbank røg dagen efter

Sidste år sagde han til Børsen, at de banker, som klarer sig dårligst i analysen, må siges at have betydelige udfordringer.

”Og der vil være store krav til de dårligst placerede pengeinstitutter i de kommende år, for at de kan klare sig igennem de vanskeligheder, de befinder sig i,« sagde analytiker Nicholas Rohde fra Niro Invest sidste år den 23. juni.

Dagen efter udtalelsen kom det frem, at den nederste bank på listen, Fjordbank Mors, skulle afvikles henover weekenden.

Sidste år forklarede han, at  de banker, der får den højeste score i analysen, kan være i aktuelle problemer.

”Pengeinstitutter med et risikoindeks højere end 450 kan være udsatte og behæftet med en risiko, som bør give kunder og investorer anledning til at holde et vågent øje med disse institutter, men det skal også understreges, at et højt risikoindeks ikke nødvendigvis er et udtryk for overhængende fare,” sagde Nicolas Rohde dengang.

Analysens omdrejningspunkt er seks overordnede risikofaktorer: kapitaldækning, branchekoncentration, nedskrivninger, rentabilitet, forretningsudvikling, udlånsvækst og indtjening. Under disse risikofaktorer finder Nicholas Rohde i alt 19 forskellige parametre, som så klassificeres i syv forskellige grupper. Det giver i sidste ende et samlet tal, der er udtryk for den enkelte banks risikoprofil.


Nyhedsbrevetilmeld
Modtag gratis FinansWatchs nyhedsbreve
Mest læste pengeinstitutter

Tilsyn frygter uopdagede nedskrivninger i Skjern Bank

Pengeinstitutter: Finanstilsynet har ved en inspektion fundet tegn på nedskrivningsbehov på en række kunder i Skjern Banks fjernkundefilial, og man frygter, at banken ikke opdager de svage kunder i tide. Læs artikel

Mangel på penge kan kvæle opsvinget

Pengeinstitutter: Når opsvinget kommer, frygter bankerne, at der ikke er penge nok til virksomhedernes behov. Læs artikel
Læsning af denne artikel kræver log ind

Otte banker sagde nej

Pengeinstitutter: Elo Kristiansen fik afslag i otte banker, da han ville låne penge til at købe sig ind som partner i likvid og pengestærk virksomhed. Han mener, at der i den grad eksisterer en kreditklemme ude i den virkelige verden, selvom bankerne påstår det modsatte. Læs artikel
Læsning af denne artikel kræver log ind

Ugebrev: Bankers basisindtjening under hårdt pres

Pengeinstitutter: Ifølge Økonomisk Ugebrev presser de lave renter og faldende udlån bankernes indtjening markant Læs artikel

Vilhelmsen: Bankkunderne skal vågne op

Pengeinstitutter: Ministeren vil gøre sit til, at bankkunderne får mere gennemsigtighed, så det er muligt at vurdere de priser man betaler for lån og ydelser i banken. Læs artikel
Forsiden lige nu

Tilsyn revser småbanker for dårlig kundestyring

Pengeinstitutter: Finanstilsynet har gennemført en undersøgelse af privatkunder i seks mindre banker, og særligt identificeringen af svagheder hos de private lader meget tilbage at ønske, lyder det. Læs artikel
Læsning af denne artikel kræver log ind

Investeringsforeninger: Kunderne tøver med at vælge selv

Finansnyt: Børsens forsidehistorie handler om, at storbankerne primært sælger deres egne foreninger. Nykredit giver kunderne alternativer, men kunderne vælger i langt de fleste tilfælde at følge Nykredits porteføljesammensætning. Læs artikel
Læsning af denne artikel kræver log ind

LD rundbarberer sin bestyrelse

Forsikring og pension: LD har bedt beskæftigelsesministeren om at reducere bestyrelsen fra 21 til bare syv medlemmer for at forenkle arbejdsgangene og beslutningsprocesserne. Læs artikel

Skjern: Tilsynskritik så mild som den kan være

Pengeinstitutter: Det er intet dramatisk i tilsynets kritik af manglende OIV-konstatering i Skjern Bank, mener direktør Per Munck. Læs artikel

Mangel på penge kan kvæle opsvinget

Pengeinstitutter: Når opsvinget kommer, frygter bankerne, at der ikke er penge nok til virksomhedernes behov. Læs artikel
Læsning af denne artikel kræver log ind
Del artiklen


Finansjob

Nyhedsbreve

Modtag gratis FinansWatchs nyhedsbreve
Søg
Søg i alle FinansWatch artikler

FinansWatch - Store Regnegade 12, 2. tv., 1100 København K - Tlf: +45 33 30 83 83 - E-mail: finanswatch@finanswatch.dk - Copyright © JP/Politikens Hus 2010