søndag 26. maj 2013
Camphausen.jpg
Log ind Opret login

Rasmussen gentager opgør med bestyrelser

Af CHRISTIAN SEHESTED
Offentliggjort 09.05.12 kl. 08:08

I dagbladet Børsen gentager Nordeas Michael Rasmussen i sin rolle som Finansrådets formand i dag de tanker om et opgør med bankernes bestyrelser, han fremlagde for to måneder siden i Berlingske Tidende.

Michael Rasmussen, Nordeas nye topchef - KREUTZMANN NANNA.jpg

Nordeas chef i Danmark gentager nu i sin egenskab af formand for Finansrådet de tanker om et seismisk skift i magtbalancen mellem bankdirektører og bankbestyrelser, han første gang for ca. to måneder siden fremlagde i Berlingske Business.

“I dag er der en uhensigtsmæssig ansvarsfordeling, fordi både direktion og bestyrelse beskæftiger sig med bankens drift i forhold til blandt andet kreditsager og IT. Det giver et mudret billede af ansvarsfordelingen. Derfor er mit forslag, at det alene bør være direktionen, der har ansvaret for bankens daglige drift, hvilket også betyder, at direktionen afgør bankens kreditsager. Det er så bestyrelsens ansvar, at banken har den rigtige direktør,” siger Michael Rasmussen til dagbladet Børsen.

Dermed gentager han det opgør med bankbestyrelsernes magt, han fremlagde i Berlingske Tidende for snart to måneder siden:

"Vi vil sætte gang i en diskussion om styringen af landets banker. I dag er bestyrelserne i danske banker meget langt nede i den operationelle ledelse. Det gør, at de kan have svært ved at holde afstand til direktionen, udfylde kontrolfunktionen og i sidste ende udskifte direktionen, hvis det kører skævt," sagde Michael Rasmussen da til avisen.

Avis: Finansrådet i opgør med bankbestyrelser  

Og forslaget om at løfte kreditsager ud af bestyrelserne får opbakning fra landets små og mellemstore pengeinstitutter:

"Set med mine briller, så er bevilling af kreditsager den mest utaknemmelige opgave en bestyrelse i et pengeinstitut har, for det er jo virkelig en specialdisciplin,” siger formand for Lokale Pengeinstitutter og direktør i Den Jyske Sparekasse Claus E. Petersen til Børsen.

Til gengæld synes begejstringen fra politisk side mindre; i hvert fald udtrykker Socialdemokraternes erhvervsordfører Benny Engelbrecht kun begrænset glæde for forslaget, som han dog er villig til at debatere.

 

Tilmeld dig FinansWatch' gratis nyhedsbrev eller tegn et gratis 30 dages prøveabonnement på FinansWatch her.


Nyhedsbrevetilmeld
Modtag gratis FinansWatchs nyhedsbreve
Mest læste pengeinstitutterblå pil finanswatch logo

"Banken tog vores kassekredit"

Pengeinstitutter:

Coasterrederiet havde i 2012 sit bedste resultat nogensinde i et år, hvor rederiets bankforbindelse gennem 40 år, Danske Bank, med et snuptag inddrog det næsten gældfrie rederis beskedne kassekredit på 20 mio. kroner, siger direktør Uffe Martin Jensen. Læs artikel

Forsiden lige nu blå pil finanswatch logo
Del artiklen


Finansjob blue pin

Nyhedsbreve tilmeld nyhedsbrev

Modtag gratis FinansWatchs nyhedsbreve
Søg søg
Søg i alle FinansWatch artikler

FinansWatch - Store Regnegade 12, 2. tv., 1100 København K - Tlf: +45 33 30 83 83 - E-mail: finanswatch@finanswatch.dk - Copyright © JP/Politikens Hus 2010