Danske Bank og Spar Bank har som de eneste institutter varslet rentestigninger. Danske Banks rentesatser stiger op til 1 procentpoint i morgen. Spar Bank følger snart efter.
Foto: Jonas Pryner Andersen
De plejer normalt at følges ad i flok, de danske banker, når der skal gennemføres rentestigninger. Men i løbet af de seneste 6 uger har to banker forladt flokken og annonceret rentestigninger, foreløbig uden at de andre er fuldt med.
Først var det Danske Banks Tonny Thierry Andersen, der i et interview med Berlingske Business meldte ud den 24. februar, at banken havde i sinde at sætte renten op. Og blot en uge senere kom så den formelle tekst på bankens hjemmeside, hvor renteforhøjelsen blev varslet over for bankens kunder.
John Norden fra Mybanker, som følger bankernes renteniveauer for både ud- og indlån meget tæt, kalder det overfor FinansWatch for et brud på mere end 10 års tradition, at to institutter hæver udlånsrenten så meget, uden at konkurrenterne følger med. Ifølge John Norden så har Danske Bank siden juni sidste år hævet udlånsrenterne i banken med 3 procentpoint.
John Norden: Soloudbrud afviger fra 10 års flokmentalitet
Af forretningsmæssige grunde
”Danske Bank forhøjer den variable rente, marginaler og rentetillæg på lån og kreditter med op til 1,00 procentpoint med virkning fra den 4. april 2012. Samtidig forhøjes garantiprovision med op til 0,75 procentpoint. Baggrunden for ændringerne er udsigten til en fortsat svag dansk økonomi. Af forretningsmæssige grunde ønsker vi derfor at ændre vores generelle rente-og prisfastsættelse, så priserne i højere grad afspejler risiko og forretningsomfang,” skriver banken på hjemmesiden og fortsætter:
”En renteforhøjelse på 1,00 procentpoint svarer til, at debitorrenten på et typisk lån forhøjes med 1,06 procentpoint. Kunder der påvirkes af renteændringen, får et brev med flere oplysninger om ændringen på det enkelte lån eller den enkelte kredit,” fremgår det af meddelelsen på bankens hjemmeside.
Ugen inden forklarede direktøren for den danske forretning i banken, Tonny Thierry Andersen, i Berlingske hvorfor det var nødvendigt, at priserne endnu engang skulle sættes op for bankens kunder.
Tilmeld dig FinansWatch' gratis nyhedsbrev eller tegn et gratis 30 dages prøveabonnement på FinansWatch her.
Ikke andet at gøre
”Det er en kombination af, at dansk økonomi har det sværere, og at tabene var stigende i fjerde kvartal. Moody's var dråben, der fik os til at reagere nu. Hvis Moody's gør alvor af truslen om at nedgradere så mange banker med så meget, så kan jeg godt være nervøs for, at det kan give krampetrækninger i det finansielle system. Vi må til enhver tid forsvare vores konkurrencekraft og position - også ratingmæssigt. Der er desværre ikke andet at gøre end at sende regningen videre til kunderne,« sagde Tonny Thierry Andersen til Berlingske Business.
I samme interview lagde Tonny Thierry Andersen heller ikke skjul på, at der er gode penge at tjene for banken på prisstigningerne. Han sagde til Berlingske Business, at indtjeningen nok ville forbedres med mere end 500 mio. kr. som følge af rentemanøvren, mens et internt notat, som Berlingske Business var i besiddelse af, viste, at koncernen forventer at tjene 600 mio. kr. på tiltaget.
Sparbank følger trop
Og i sidste uge var det så Sparbank fra Skive, der via en annonce i Jyllands-Posten fulgte trop og annoncerede en rentestigning af samme størrelse som Danske Banks.
”Af forretningsmæssige grunde, og med baggrund i fortsat øget risiko på udlån, hæver Sparbank udlåns-renterne med op til 1,00 procentpoint for bankens privat- og erhvervskunder. Tilsvarende hæves marginalerne med op til 1,00 procent på udlånskonti, hvor rentesatsen er relateret til en markedsrente. For erhvervskunder træder ændringen i kraft pr. 16. april 2012, og for privatkunder pr. 30. april 2012. En renteforhøjelse på 1,00 procentpoint svarer til en stigning i debitorrenten på et typisk lån til private på 1,08 procentpoint.” skrev Sparbank i annoncen.
Danske Bank ønsker ikke at stille op til interview og fortælle om, hvordan rentestigningen stiller banken i konkurrencen med de øvrige banker, men bankens kommunikationsafdeling oplyser, at 70 pct. af bankens samlede privatudlån går fri af rentestigningen.
Nyhedsbreve
Modtag gratis FinansWatchs nyhedsbreve
Mest læste pengeinstitutter
Pengeinstitutter:
Konkurrencen om de rige kunder fortsætter. Små og mellemstore banker byder ind – men sætter lavere krav til formue end de store banker. Læs artikel
Pengeinstitutter:
Coasterrederiet havde i 2012 sit bedste resultat nogensinde i et år, hvor rederiets bankforbindelse gennem 40 år, Danske Bank, med et snuptag inddrog det næsten gældfrie rederis beskedne kassekredit på 20 mio. kroner, siger direktør Uffe Martin Jensen. Læs artikel
Pengeinstitutter:
Storbanker og forsikringsselskaber overvåger internettet for at kontrollere skadesomfanget, når kunder bruger de sociale medier til at brokke sig over dårlig behandling Læs artikel
Pengeinstitutter:
Flere internationale banker eksperimenterer med Facebook som indgang til netbanken. Læs artikel
Pengeinstitutter:
Finansiel Stabilitet vil forsøge at sælge resterne af Cantobank i en åben salgsproces. Der skilles skarpe krav til en ny ejer. Læs artikel
Forsiden lige nu
Pengeinstitutter:
Finansiel Stabilitet vil forsøge at sælge resterne af Cantobank i en åben salgsproces. Der skilles skarpe krav til en ny ejer. Læs artikel
Forsikring og pension:
Det er store selskaber som Sampension, PFA og Nordea kunder klager over, når de er utilfredse med deres arbejdsgiverbetalte pensionsordning. Nordea topper også de individuelle pensioner. Læs artikel
Realkredit:
Realkreditinstituttet Nykredit vil sætte Duegårdens Andelsboligforening under administra-tion. Andelsboligforeningerne frygter generel tendens. Læs artikel
Pengeinstitutter:
Storbanker og forsikringsselskaber overvåger internettet for at kontrollere skadesomfanget, når kunder bruger de sociale medier til at brokke sig over dårlig behandling Læs artikel
Pengeinstitutter:
Konkurrencen om de rige kunder fortsætter. Små og mellemstore banker byder ind – men sætter lavere krav til formue end de store banker. Læs artikel