fredag 18. maj 2012
Log ind Opret login

Bedste rådgivning og bedste netbank.

Af ANDERS HEERING
Offentliggjort 30.11.10 kl. 13:44
Nørresundby Bank er den mest populære bank i klassen. Banken yder blandt andet den bedste rådgivning, mener kunderne, ifølge ny analyse.

Nørresundby Bank har grund til at glæde sig over Netbankanalysen 2010. Flere end 6.000 bankkunder har vurderet deres pengeinstitut på en række parametre, og her hiver Nørresundby Bank stikket hjem flere steder.

Både når det kommer til rådgivning og netbank ligger Aalborg-banken i top.

Eik Bank-kunder utilfredse med rådgivning

På en skala fra et til fem kvitterer Nørresundby Banks kunder med et firetal, når det kommer til rådgivningen. To andre jyske banker – Den Jyske Sparekasse og Vestjysk Bank – følger lige i hælene på den populære bank, mens Eik Banks kunder er mest utilfredse med den rådgivning, de modtager.

Kundernes gennemsnitlige vurdering af netbankerne ligger på 7,8 i 2010. Her klarer Nørresundby Bank sig også bedst med en score på 8,4.

Nørresundby Bank kan også bryste sig af at have den største andel af kunder, der vil anbefale banken. I den modsatte ende ligger Amagerbanken.

Pengeinstitutterne får generelt pæne gennemsnitskarakterer i analysen. Bundskraberen, Amagerbanken, ligger på 5,8 på en skala fra 1 til 10, mens Nørresundby Bank – igen – kan stille sig på toppen af skamlen med en vurdering på 8,6.

Analysen er lavet på baggrund af 6.492 respondenter fordelt på 17 banker. Heraf er 58 kunder i Nørresundby Bank.

Henrik Feindor Christensen, der er adm. direktør i Analyse Danmark, erkender, at der er en vis usikkerhed forbundet med det lave antal respondenter. Han peger dog på, at tendensen omkring Nørresundby Bank bliver styrket af, at banken flere steder ligger i top.


Forsiden lige nu

Djurslands Banks krigskasse klar til påfyldning

Pengeinstitutter: Ole Bak og Djurslands Bank er klar på at vokse via opkøb, hvis noget byder sig til. Og investorerne står klar med frisk kapital. Læs artikel
Læsning af denne artikel kræver log ind

Store jyske banker taber terræn

Pengeinstitutter: Jyske Bank, Sydbank og Spar Nord er blevet mindre under krisen, men de tre banker er alle sultne efter opkøb. Læs artikel
Læsning af denne artikel kræver log ind

Landbobankens udlånsplan fejler

Pengeinstitutter: Ringkjøbing Landbobanks udlån skrumper, trods ambitioner om det modsatte. Læs artikel
Læsning af denne artikel kræver log ind

Internationalt: Spanien vil mindske investorernes frygt

Finansnyt: Den spanske regering forsikrer om, at indlånskunderne ikke vil skabe panik om Bankia, og JP Morgan har risikable aktiver for 100 mia. dollar i den afdeling, der lige har tabt 2 mia. dollar. Her er det internationale overblik. Læs artikel

Avis: Mærsk revser pensionsbranchen

Forsikring og pension: Lanets største virksomhed er træt af pensionsselskabernes fifleri med afkasttal, der reelt gør sammenligninger umulige. Derfor har Mærsk lavet sit egen sammenligningsværktøj, skriver Børsen Læs artikel
Annonce:


Nyhedsbreve  
Modtag gratis FinansWatchs nyhedsbreve
Finansjob
Nyhedsbreve

Modtag gratis FinansWatchs nyhedsbreve
Søg
Søg i alle FinansWatch artikler

FinansWatch - Store Regnegade 12, 2. tv., 1100 København K - Tlf: +45 33 30 83 83 - E-mail: finanswatch@finanswatch.dk - Copyright © JP/Politikens Hus 2010