onsdag 19. juni 2013
Magasinforside.jpg
Log ind Opret login

Swiss Re: Klimaforandring fordrer finansiel innovation

Af MATHIAS BENCKE FREMMEN
Offentliggjort 18.05.12 kl. 11:46

Genforsikringsgiganten Swiss Re finder det positive i det negative. Klimaudfordringerne, der har kostet forsikringsselskaberne dyrt, bringer også gode ting med sig, lyder det.

David_Bresch.jpg
David Bresch, Head of Sustainability, Swiss Re
Foto: Swiss Re

Tallene taler sit tydelige sprog: Klimaforandringerne gør det dyrere at være forsikringsselskab. En analyse fra David Bresch, der er Head of Sustainability i genforsikringsselskabet Swiss Re tager fat i netop dette.

Ifølge analysen havde forsikringsselskaber verden over vejrligsrelaterede katastrofeskader for 5,1 mia. dollar fra 1970 til 1989. Over de seneste 20 år er skaderne sprunget til 27 mia. dollar.

Analysen forudser, at det ændrede klima vil få hårde konsekvenser for landområderne omkring Nordsøen, hvor skadesomkostningerne fra vejrligsskader vil firedobles frem mod årtiets udgang.

Gøre flere ting forsikringsbare

En undersøgelse fra Swiss Re og Economist Intelligence Unit viser, at forsikrings er det vigtigste redskab, når selskaber skal afdække deres risiko. Problemet opstår, når risiciene ikke er forsikringsbare, som eksempelvis klimaudfordringer, som mange opfatter som en stigende risiko.

Swiss Re tager det som et tegn på, at det er nødvendigt for forsikringsselskaberne bliver nødt til at udvikle deres produktpallette og tænke mere innovativt, når produkterne strikkes sammen. Det ikke-forsikringbare skal gøres forsikringsbart ved at koble andre finansielle produkter på.

Eksempelvis har Swiss Re forsikret majsbønder i Malawi mod tørke ved samtidig at hedge sig i et regnvejrsindeks. Dermed tjener de også på regnvejret, som ellers hidtil kun har været lig med store erstatsningsudgifter.

Det kan også være langt mere jordnære ting, som at investere i sprinklersystmer til de farme, der skal forsikres. Eller hjælpe med at genopbygge mangroveskoven i Florida, så området ikke bliver så hårdt ramt, næste gang der er orkan.


Modtag nyhedsbreve fra FinansWatch gratis
Mest læste forsikring og pensionblå pil finanswatch logo
Forsiden lige nu blå pil finanswatch logo
Del artiklen


Finansjob blue pin

Nyhedsbreve tilmeld nyhedsbrev

Modtag gratis FinansWatchs nyhedsbreve
Søg søg
Søg i alle FinansWatch artikler

FinansWatch - Store Regnegade 12, 2. tv., 1100 København K - Tlf: +45 33 30 83 83 - E-mail: finanswatch@finanswatch.dk - Copyright © JP/Politikens Hus 2010